Örgü Erkek Cepken Yelek Modeli Nasıl Örülür ?

Örgü örmenin en güzel yanı hem ruhen rahatlatması hem de hangi model olursa olsun onu sevgiyle örüp sevdiğiniz kişiler tarafından kullanılacağının verdiği mutluluktur. Kız çocuklar için oldukça fazla çeşit olmasına rağmen erkekler içinde alternatif örgüler bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de örgü erkek cepken yelek modelidir.

Görsel olarak oldukça güzel bir örgüdür. Kumaş yeleklerin görüntüsü daha havalı olmasına rağmen örgünün de güzelliği tartışılmaz. Yeleğiniz için kullanacağınız düğmeler ve arka tarafına yapacağınız kemer ile örgünüzün daha şık görülmesini sağlayabilirsiniz. Peki bu örgü cepken yelek modeli nasıl örülmektedir.
Örgü cepken yeleğinizi örerken istediğiniz renk ip kullanabilirsiniz. İsterseniz kendinden desenli ipleri de tercih edebilirsiniz. Şimdi yeleğimizin nasıl örüldüğünü anlatalım.

Peki örgü erkek cepken yelek örneği nasıl örülür. Size kısaca anlatmaya çalışacağız anlatımdan çıkaramaz iseniz lütfen aşağıdaki videoları sırasına göre uygulayarak erkek cepken yelek modelimizi örmeye çalışınız. 

Örgü Erkek Cepken Yelek Örülüşü Açıklamalı Anlatım

Cepken Yelek Ön Kısım; Yeleğimize önlerden başlanır. Örgü ye 3 ilmek ile başlanır sağ ve soldan arttırılmak suretiyle 20 sıra sonrasında 40 ilmeğe ulaşılır. Bundan sonra örgüye düz olarak devam edilir. Sadece yan bantlar için 4 ilmek haroşa 7 düz cep için 15 ilmek kesip tekrar 15 ilmek şişe alınır bu cep açıklığı içindir. İsterseniz kesmeden başka bir renk iple örüp cep görüntüsü de verebilirsiniz. Cep kesiminden sonra 11 ilmek düz örülür.

Bu şekilde 35 36 sıra düz olarak devam edilir. Koltuğa gelindiğinde 10 ilmeği haroşa örüp 6 ilmeği kes ve ön yaka kısmı için ilmek kesmeye başla. Her düz sıra ön bantlardaki 4 haroşadan 3 ünü ör 4. ünü düz ilmekle birlikte kes. Toplamda en sona 14 ilmek kalıncaya kadar bu işleme devam et. Son sıraya gelindiğinde 10 ilmeği kes kalan 4 ilmeği birkaç sıra daha örüp ondan sonra kesin. Bu kısmı daha sonra yakaya dikilecek. Diğer ön kısmını da aynı şekilde örüyoruz. Bu kısmı örerken sadece düğme deliklerini koymayı unutmayın.

Cepken Yelek Arka Kısım ; 66 ilmek başlanıp 4-5 sıra haroşa örüp yine 35-36 sıra kadar düz örgüyle devam edilir. Yanlardan 10 ilmek 4 sıra haroşa örülüp her iki taraftan 6 şar ilmek koltuk oyuntusu için kesilir. Önlerin koltuk boyuna geldikten sonra bütün ilmekler kesilir. Böylelikle yeleğininz tamamlanmış olur. Ama eğer önlerde cep için ilmek kesmiş iseniz cep bölümünün arkasından ilmek çıkartılarak istenilen boyutta örülür ve arkadan içine dikilir. Yeleğimiz bu kadar inşallah anlaşılmıştır.

Örgü Cepken Çocuk Yeleği Anlatımı Videolu ( Ata Yeleği Modeli )

Evet hanımlar bu güzel tığ işi cepken yelek örgü modelinin yapımını çok detaylı bir şekilde anlatan videoları izleyerek çocuklarınıza ve sevdiklerinize örebilirsiniz. Hepinize başarılar diliyorum.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git