Örgüde Kalbur Örgü Örneği Nasıl Örülür Videolu Anlatım

Örgülerimiz de doğadaki görsellerden yararlandığımız gibi eskilerde ev eşyalarından alıntılar yaparak ördükleri örgülerin görsellerini benzettikleri ev eşyaları ile bağlantılı isimler koyarlarmış. Kalbur örgü modeli de böyle bir örgüdür. Son derece basit ve örülmesi kolay görseli güzel bir örgüdür.

Kalbur örgü modeli ile harika boyunluklar bilek ısıtıcıları ve benzer modeller örebilirsiniz, lif modelleri de buna bir örnek olabilir.Peki kalbur örgü modeli nasıl örülür?  Kalbur örneğinin püf noktası 3 ve 3 ün katları olan sayılarla başlanır. Örneğin sayısı 3 e bölünebilecek sayı olmalıdır. 1 kenar ilmek aldık 3 düz yanındaki 3 ilmeğin en sonundakini alıp diğer ikisini içinden geçirdik.

Kalbur örgü yapımının devamında ise 2 ilmek düz ördükten sonra 1 tane artırıyoruz. Buradaki artırmamızın nedeni 3 ilmekten bir tanesini 2 ilmek üzerinden geçirerek ilmek eksiltmesi yaptığımız için sayının değişmemesi için 1 artış yapıyoruz. Hemen 3 ilmekten 1 ini alıp 2 ilmek üzerinden geçirip ilmek eksiltmesi yapıp 2 ilmeği düz örüyoruz. Sayıyı hemen sabitlemek için 1 artış yapıyoruz.

Bu işlemi örgü sonuna kadar devam ettiriyoruz. Örneğin arka yüzünde bütün ilmekler ters olarak örülür. Kalbur örneğinin kullanarak yazlık ipliklerle yazlık örgüler yapabilirsiniz. İlk oluşturduğunuz 3 lü motifte ikinci sırayı örerken her iki motifin arasında ilmek düşürme işlemi yaparak çapraz duruşunu sağlarsınız. Eğer hep üstüne yaparsanız görüntü çapraz olmaz. Bu da istediğiniz görüntüyü almanızı önler. Bu örgüleri yaparken şişiniz ipiniz den biraz daha kalın olursa örgünüz daha kalın görülecek ve ilmek düşürme olayını daha rahat yapabileceksiniz. Oldukça güzel ve örmesi zevkli bir örgüdür. Yazlık kıyafetlerinizde rahatlıkla kullanabileceğiniz bir modeldir.

Kalbur Örgü Modeli Şiş İle Nasıl Örülür Videolu Anlatım

Kalbur örgü örneği yapılışını aşağıdaki videomuzdan detaylı olarak izleyebilirsiniz. Takıldığınız alanlarda kalbur örgü video anlatımını durdurarak geri ve ileri alarak pratik yaparak öğrenebilirsiniz. Denemek isteyen hanımların hepsine kolaylıklar diliyorum.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git