Örgüde Kullanılan İşaret Ve Terimlerin Anlamları

Uzman bir şekilde örgü örmek istiyorsanız bir takım örgü işaretlerini bilmeniz gerekmektedir. Böylece işaretleri verilen örgüleri çok daha kolay anlayabilir ve örgü modelini çıkarabilirsiniz. Örgü terimleri örgü severlerin hayatını kolaylaştırmak için oluşturulmuştur. Bu işaretlerin ne anlama geldiğini bildiğinizde örgünüzü çok daha rahat bir şekilde örebilirsiniz. Örgü denilince sayısız miktarda model gelebilir aklınıza. Her örgünün örülüş tekniği farklıdır. Farklı örgü tekniklerini daha anlaşılır kılabilmek için örgü işaretleri geliştirilmiştir.

 

Kimi zaman çok beğendiğimiz bir örgü modelini yurt dışı kaynaklarda bulabiliriz ve görmüşüzdür mutlaka fakat şemaların üzerindeki işaret ve anlamları okuyamadığımız için örgü modelini çıkarmak bizim için güç bir hal almıştır. Bu yüzden bizde örgü şemaları nasıl okunur ve örgü şemaları üzerinde bulunan işaret ve şekillerin anlamlarını sizlerle paylaşmak istedik.

Örgü Teknikleri Ve İşaretleri Ne İşe Yarar ?

Örgü örmekten hoşlanıyorsanız eğer farklı örgü tekniklerini denemek istersiniz. Fakat kimi zaman bir örgüye başlarken örgünüzün modelini bir örnek üzerinden takip etmeniz gerekebilmektedir. Bu gibi durumlarda uzun uzun cümleler ya da uzun videolar bazen sizi sıkabilmektedir. Bunun yerine daha anlaşılır ve kolayca anlayabileceğiniz şekilde bir anlatım olmasını tercih edebilirsiniz. Örgülerin örnek üzerinden çok daha kolay bir şekilde anlaşılması için işaret ve şekillerle kısaltılmış halidir.

Örgü örerken örgü projelerinden yararlanarak sizlerde motiflerinizi kolay bir şekilde oluşturabilirsiniz. Kimi zaman beğendiğiniz bir örgü yurtdışı sitelerinde olmaktadır. Özellikle internet üzerinden paylaşılan kimi örgüler yurtdışından yayınlandığı için anlamakta güçlük çekebilirsiniz. Fakat örgü terimleri genellikle birbirine benzer olduğundan dolayı bir motifi kolayca çıkarabilmeniz de mümkün olacaktır. Bu nedenle örgü terimlerini bilmek sizlere farklı örgüler örme imkânı da sunmaktadır.

Örgü terimlerinin yanı sıra örgü sembolleri de çoğu zaman örgününüz kolay bir şekilde örmenize yardımcı olmaktadır. Bu örgü sembolleri örgülerin ilmeklerinin artırılması ya da azaltılması, sağa sola dönüşler gibi bir takım işaretlerden oluşmaktadır. Böylece örgünüzü örerek anlaşılması güç anlatımlar yerine sembolleri kullanarak daha kolay bir şekilde örgünüzü başarıyla örebilirsiniz.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git