Örgüde Şişe Kolay İlmek Nasıl Atılır?

Örgüde şişe ilmek atmak örgü alfabesi olarak söylersek ilk harfidir. Örgüde şişe ilmek atmayı öğrenemeden örgü yapmayı çok zor yaparsınız. İlmeği binaya benzetirsek binanın temeli olmadan ayakta duramayacağı gibi ilmek atmasını bilmeden de örgü olmayacaktır. İlmek ilerledikçe motifin nasıl olduğu da çıkmaktadır. Örgü yaparken ilmek atma teknikleri oldukça fazladır. İlmek sayısı yapmak istediğiniz işe göre farklılık göstermektedir.

İlmeği öğrenmeden öncesinde ne örmek istediğinizi belirlemiş olmanız gerekmektedir. İlmeği istenilen genişliğe göre mesela kazak gibi ürünlerde ilmek sayısı kişiden kişiye göre değişebilir. Örgüye başlamadan önce ise yün seçimini iyi yapmanız gerekmektedir. Yün seçimini yaptıktan sonra şişlerinizi seçmeniz gerekir. Yün ve şiş uyumlu olması öreceğiniz örgü için önemlidir.

Peki Tığ İşi Örgülerde Şişe Nasıl İlmek Atılır?

Sırasıyla anlatmak gerekirse örgüde ilmek atmak için ;

• İpliği başparmağımız ile işaret parmağımız arasında üzerinden geçiriyoruz.
• Başparmağımızı ve işaret parmağımızın ipliğin iki yanından geçirerek birleştirmiş oluyoruz.


• Parmaklarımızı çektiğimiz zaman oluşacak olan 2 ilmeğe kullanacağınız şişeye geçiriyoruz.
• Diğer ilmekleri atarken ilk yaptığımız işlemdeki gibi başparmağımızla işaret parmağımızın ucu ile üstünde olacak şekilde ilmeği atıyoruz ve öncesinde başparmağımızın olduğu tarafa ve daha sonrasında ise işaret parmağımızın olduğu tarafa batırıp ilmeği çekiyoruz. İlmek şişin üzerine alınıyor.
• Örgünüzün kaç ilmek olacağına karar verdikten sonra başparmağımız ve işaret parmağımızın ucundan alarak ilmeği yapıyoruz.


• Eğer iki farklı renkte ilmek atmak istiyorsanız farklı renkte alacağınız örgü iplerini tam olarak sıkmadan düğüm atarak şişe geçiriyorsunuz.
• İki ilmeğin arasından şişi geçirerek ana rengin ipini şişeye dolayarak kendimize çekiyoruz. İlmeği sol şişe takıyoruz.


• İki aynı rengin ilmek arasından şişi tekrar geçirerek diğer renkli şişe geçiriyoruz ve ilmeği sol şişe takıyoruz. Ve istediğiniz ölçüye gelene kadar bu şekilde işlemleri yaparak örgüye başlama vaktiniz gelmiştir.

Örgü Örerken Şişe İlmek Nasıl Atılır Videolu Anlatım

Belki açıklamalı anlatımdan tam olarak ilmek nasıl atılır çıkaramayan arkadaşlarımız olmuş olabilir. Bunu göz önüne alırsak şişe ilmek atma videosu işinizi daha iyi görecektir.

Şişe Kolay İlmek Nasıl Atılır ? Eğitim Videosu

Her işte olduğu gibi örgü örerken pratik yapmak ve pratikte öğrenmek her zaman daha doğru olandır. Eğitim videomuzu izleyerek kolay ilmek atmayı öğrenebilirsiniz.İlmek atmak aslında bir çok şekilde tanımlanabilir.İkili ilmek atmak, şişe ilmek atmak vb. bunları vakit buldukça sizlere açıkalamaya çalışacağız.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git