Örgüden Havuç Ve Çilek Yapımı

Örgü ile desen yapmak meşakkatli bir işlemdir. Sabır ve dikkat ile ancak mümkün olabilir. Bunların yanında biraz da örgü pratiği gerektirmektedir. Örgünün nerede kullanılacağına bağlı olarak desen belirlenir. Meyveler ve sebzeler örgülerde sıklıkla desen olarak kullanılmaktadır.

Bu yazımızdaki konumuz örgüden havuç ve çilek asıl yapılır ? olacak. Örgüden havuç yapmak için tığ tercih edilmelidir. Şiş ile istenilen sonuç elde edilemeyebilir. Havuç tek taraflı yapılabileceği gibi üç boyutlu da yapılabilir. 3 boyutlu yapılabilmesi için, iki tane aynı parçanın örülmesi ve ardından birbirlerine dikilmesi gerekmektedir. Daha belirgin bir havuç elde etmek istiyor iseniz, parçaları birbirine dikmeden evvel içerisini pamuk ile doldurabilirsiniz.

Örgüden çilek yapımı için ise yine tığ kullanılır. Bunun nedeni, çileklerin genellikle küçük yapılmasıdır. Küçük işlemelerde şiş kaba sonuçlar elde etmenize sebep olurken tığ daha kip ve daha iyi örgüler elde etmenizi sağlayacaktır. Bu bağlamda tığ ile çilek yapmanızı tavsiye ederiz.

Çilek iki parça ya da üç parça halinde yapılabilir. Gövde için pembe ya da kırmızı, sapı için yeşil kullanabilirsiniz. Eğer üç parça yapmak isterseniz, gövdenin üzerine küçük beyaz noktalar yaparak çileğinizi daha gerçekçi kılabilirsiniz.Tığ işi çilek yapımını da havuçta olduğu gibi iki boyutlu ya da üç boyutlu olarak tamamlayabilirsiniz. Genellikle üç boyut tercih edilir çünkü çilek zaten küçük olduğu için daha belirgin olması iyi olacaktır.

Örgü meyve ve sebzeler nerelerde kullanılır ; Örgüden yapılan çilek ya da havuç desenlerinizi, hemen her yerde kullanabilirsiniz. Dilediğiniz kumaşın ya da örgünün üzerine süs olarak kullanabileceğiniz gibi, büyük boyutlu bir çilek yaparak bunu lif olarak da kullanabilirsiniz.

Tığ İşi Örgü Meyveler ( Örgü Havuç Ve Çilek Yapılışı Resimli Anlatım )

Meyveler ve sebzeler genellikle mutfak ile ilgili ürünlerin üzerinde ve küçük çocuklar için dokunan örgülerin üzerinde motif olarak kullanılmaktadır. Fakat elbette bunlar ile sınırlı kalmak zorunda değilsiniz. İşte sizlere örgüden havuç ve çilek yapılışı umarım şemalardan çıkarabilirsiniz.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git