Overlok Nedir ? Overlok Nasıl Yapılır ?

Hemen hemen hiç birimize yabancı gelmeyen bir yöntemdir overlok. Mahalle aralarında geçen ve overlok ayağınıza geldi sesini hepimiz tanırız. Hatta bazen esprisini bile kendi aramızda yaparız. Peki overlok nedir ve nasıl yapılır hiç düşündünüzmü ? Biz şimdi sizler için overlok nedir ve nasıl yapılır açıklayacağız.
Overlok kumaş kenarlarının kesilip aynı zamanda dikerek temizliğine yapan makina olarak tanımlanabilir.

Kumaş kenarına çekilen overlok ile dikişlerin atması engellenmiş olur. Overlok genelde hepimizin aklında halı kenarlarının yapılması olarak yer etmişse de penye, triko ve kumaş da kol ağzı, etek, elbise altlarının dikişi esnasında da kullanılmaktadır. Öncelikli amaç overlok işleminin yapılacağı kumaşın kenarının düzgünce kesip daha sonrasında asıl kumaşın üzerine koyarız. Diktiğimiz ve asıl kumaş üst üste gelirken birbirlerine denk olmaları sağlanır. Daha sonrasında çapraz dikişlerle birbirlerine tutturulur.

Overlok işlemi oldukça basit zaman almayan bir yöntemdir. Overlok yapılmamış kumaşlarda zamanla dış kenarlarında iplik atmaları yaşanabilmektedir. Overlok bu yüzden kumaş kenarlarında tercih edilmektedir. Overlok işlemi yapılmış ürünlerinizin ömürleri daha uzun olmaktadır. Bu yüzden halı yada başka türden hangi kumaş olursa olsun kenarlarının yapılması daha uzun ömürlü olmalarını sağlayacaktır.

Overlok işlemi elle de yapılabilmektedir. Fakat daha uzun zaman ve uğraş isteyen bir yapım şeklidir. Günümüzde bu işi yapımı için kullanılan makinalar overlok makinası adı altında satışa sunulmaktadır. Elle çok zaman ve uğraş isteyen overlok makinalar yardımıyla hem zaman hem de çok uğraş gerektirmeden yapılabilmektedir.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git