Pancar Yulaf Kuru Erik Tarifi ile Zayıflama Yöntemi

Her yaşta insanın özellikle de kadınların en önemli problemlerinden biri olarak günümüzde de oldukça çok konuşulan bir sorundur fazla kilolar. Zayıflamak için çok çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Hemen hemen hepimizin denediği bir zayıflama yöntemi vardır. Zayıflama da en önemli şey bağırsaklarımızın iyi çalışıyor olmasıdır. Sizinle paylaşacağımız bu yöntem sindirim sistemini çalıştıran bir uygulamadır. Bazı ürünlerle hazırlayacağımız karışım sayesinde sindirim sistemine yardımcı olacağız. Erik, yulaf ve pancar ile hazırlayacağımız karışımı sabah kahvaltı yerine akşam ise yemeklerden 2 saat sonra toplamda 2 su bardağı kadar tüketimi yapılmalıdır. Karışımın 1 hafta boyunca düzenli olarak kullanımı önemlidir.


Hazırlayacağımız karışım için gerekli malzemeler şöyledir. 2 litre su içerisine 100 gr kuru erik, 100 gr yulaf ezmesi, bir iri boy pancar da rendelenir. Birbirine karıştırılan bu ürünlerin suyun içinde 15 dakika karıştırılarak pişmesi sağlanır. Soğutulan karışım cam bir kavanoz içinde muhafaza edilir. Bu karışım bir hafta boyunca sabah ve akşam olmak üzere 2 su bardağı oranında tüketilir.

Karışım içinde kullandığımız ürünler kendi başlarına tüketildiklerinde de oldukça faydalı ürünlerdir. Yulaf ezmesi oldukça ucuz bir üründür. Tek başına kullanıldığında kolesterolü düşüren, kan şekerinin yükselmesini önleyen bir bitkidir. Karışımın içeriğinden bir diğeri olan kuru erik vitamin bakımından oldukça zengindir. Cildi güzelleştirir ve bağırsak rahatsızlıkları için önemli bir meyvedir. Pancar ise yüksek tansiyonu düzenler, stresin yatıştırılması için önemlidir.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git