Papatya Örnekli Basit Bebek Battaniyesi Yapılışı

Kış aylarında bebeklerin uyurken üzerine örtmeye veya dışarı çıkarıldığında bedenini sarmaya yarayan bebek battaniyesi çeşitlerinden papatya örnekli basit bebek battaniyesi yapılışı ve püf noktalarını sizlere aktarmaya çalışacağız. Bu battaniye hem erkek bebekler için hem de kız bebekler için ortak kullanıma uygun olacak renklerde anlatılmaktadır. Anneler bebeklerinin cinsiyetine göre battaniyenin zemin rengini istedikleri renkte örebilirler fakat papatyaları olması gereken renklerde yani sarı ve beyaz iplikler ile örmeleri daha uygundur.

Bebek battaniyesi yapılışı için gereken malzemeler ise ; Zemin için yeşil iplik, papatyalar için sarı ve beyaz iplik, bir çift 3.5 numara şiş, 14 numara tığ ve örgü iğnesi. ( Kullanılacak ipliklerin anti alerjik bebe yünü olması bebek sağlığı açısından gereklidir.)Papatya örnekli basit ve kolay bebek battaniyesi yapımı şu şekilde olmalıdır.Bir metre kare şeklinde hareşa adı verilen ters örgü denilen bir zemin örülür. Bu zemin ya tek ilmiyle başlayıp her iki kenardan her sırada artırılarak 100 cm enine varınca bu sefer her iki kenardan her sırada eksiltilerek tek ilme kalana kadar örülür bitirilecek tamamlanır. Ya da 100 cm eninde başlayıp 100 cm boyuna ulaşana kadar örülmüş 1metre karelik zemin olur.

Diğer taraftan tığ ile toplam 64 tane olacak şekilde 32 adet ortası sarı kenarları beyaz normal boyutlarda papatyalar; 32 tane ise ortası beyaz kenarları sarıpapatyalar örülür. Daha sonra soldan sağa ve yukarıdan aşağıya bir sarı bir beyaz olacak şekilde eşit aralıklarla yapılan papatyalar battaniyeye dikilir. Battaniyenin iç kısmına ise yüzde yüz pamuklu bir kumaş gerilir. En son olarak battaniyenin kenarı maydanoz adı verilen örgü modeli tıkla işlenir. İşte her cins bebeğe uygun papatya örnekli basit bir battaniye modelidir. Hem hazırlanması hem de kullanımı kay olan bir battaniye modelidir.

Kolay Ve Pratik Papatya Motifli Bebek Battaniyesi Nasıl Örülür ?

Fotoğraflarda anlattığımız bebek battaniyesi örneğinin yapımı ise yine oldukça basit önce küçük kareleri düz bir şekilde örüyoruz istediğimiz renklerde daha sonra ise bu oluşturduğumuz düz örgülerimizi motif birleştirme tekniğini uygulayarak birleştiriyoruz. Sonrasında minik papatya motiflerini battaniyemizin üstüne dikmek kalıyor.

 

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git