Pıtırcık Örgü Modelinin Yapımı ve Videolu Anlatımı

Örgü örmek oldukça zevkli bir iştir. Bunun yanında örnekte zevkli ise daha keyifle örgü örülür. Bunlardan biride pıtırcık örgü modelidir. Bebek örgüleri için oldukça tercih edilebilecek bir örgüdür. Kazak, yelek hatta battaniye yapımında bile yararlanabileceğiniz bir örgü modelidir. Pıtırcık örgü modelin görüntüsünden dolayı zor olduğunu bile düşünebilirsiniz. Ama anlatımlarımız da mümkün olduğunca açıklamalı olarak anlatmaya özen göstereceğiz. Peki pıtırcık örgü modelinin nasıl örüldüğüne gelince şimdi anlatmaya başlayalım.

Öncelikle örneğimizi hangi örgüde kullanacağımıza karar veriyoruz. Örgümüzde ince şiş kullanırsak örgümüzün delikleri fazla görülmeyebilir. Fakat şişinizi kalın tutarsanız deliklerini daha rahat görebilirsiniz. Örgümüze lastik ile başlıyoruz. Lastik kısmı sizin tercihinize kalmış ister düz ister lastik örgü kullanabilirsiniz. Lastik kısmını ördükten sonra örneğe başlıyoruz.

İlk ilmeği örün diğer ilmeği geçirin ama örmeyin iki şişinizin üzerine de paylaşacağımız videoda da gördüğünüz şekilde 10 kez dolayın. Doladığınız iplerin içinden ilmek alır gibi alın daha sonra doladığınız ipleri açarak düzeltin ve sonrasında örgümüzü ördüğümüz ipi yavaş yavaş çekerek doladığınız ipleri sıkıştırın ve ardından yanındaki ilmeği düz ördüğümüz de pıtırcığımızı yapmış oluyoruz.

3 ters örgü ördükten sonra yeni pıtırcığımızı yapıyoruz. Bu şekilde devam ederek örgümüzün sonuna kadar geliyoruz. Örgünün ön yüzünde bütün ilmekleri düz örerek devam ediyoruz. Pıtırcık örneğini örgünün arka kısmından ayarlıyoruz.

Pıtırcık Örgü Modelinin Yapılışı ( Videolu Tarifi )

Anlatımdan çok fazla anlamayan arkadaşlar aşağıdaki detaylı anlatımı kendilerine örnek alabilirler. Pıtırcık örgüsü nasıl yapılır diye merak eden hanımlar buyrun videomuz.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git