Sararan Danteller Nasıl Beyazlatılır ?

Bir zamanların vazgeçilmez aksesuarlarından birini de danteller oluşturmakta idi. Danteller küçük yaşlardan itibaren öğrenilmeye başlanır ve çeyiz için hazırlanır idi. Artık dantellere olan merak azalmış olsa da günümüzde de dantelleri farklı şekilde değerlendirebilen kişiler bulunmaktadır.Dantellerde en büyük sorun sararma problemidir. Kullanılmayarak saklanan dantel örtüler sararıyor, peki sararan danteller nasıl beyazlatılır ?

Danteller sehpa üzerlerinde, yemek masalarında kimi zaman da vitrinlerde özenle sergilenmekte idi. Günümüzde bu tarz dantel kullanımları olmasa dahi danteller özellikle nevresimleri pike örtüleri gibi yatak odası aksesuarlarında kullanılabilmektedir. Danteller kimi zaman anneannelerden, babaannelerden torunlarına çeyizde hediye olarak verilebilmektedir. Danteller uzun bir süre sandıkta ya da çeyiz bohçalarında saklandıklarından dolayı sararmalar görülebilmektedir.

sararan-danteller-nasil-beyazlatilir-ve-temizlenir

Sararan Danteller Nasıl Temizlenmeli ve Beyazlatılmalıdır ?

Çeyizlerdeki danteller uzun bir süre saklandığından dolayı lekeler ve sararmalar meydana gelebilmektedir. Özellikle eski sandıklarda saklanan dantellerde sık sık sandık lekesi de denilen sarımsı lekeler görülebilmektedir. El emekleri arasında oldukça kıymetli olan dantelleri temizlerken de dikkat etmeniz gerekmektedir. Hassas yapıda olduklarından dolayı kimi dantellerde kolayca bozulmalar meydana gelebilmektedir.

Bu nedenle dantellerin temizliği yapılırken doğal yöntemlerden faydalanılması da önemlidir. Dantellerinizi özel günlerde kullanmayı seviyor iseniz temiz olmasına da özen göstermeniz gerekmektedir. Bu nedenle özel günlerde kullanılıp daha sonrasında kaldırılan dantellerde sararmalar meydana geleceğinden dolayı dantel beyazlatma yöntemlerini bilmenizde yarar vardır.

dantel-beyazlatma

Sararan Dantelleri Beyazlatma Yöntemleri ?

Dantelleri beyazlatmak için öncelikle bir litre ılık suya çivit attıktan sonra bir süre bekleyin ve danteli bu şekilde yıkayın. Daha sonra dantelin durulamasını soğuk su ile yapın. Böylece dantelde bozulmalar ve esnemeler oluşmayacaktır. Dantelleri temizlemek için kullanılan bir diğer yöntem de ılık su ve bol tuz ile dantelleri yıkamaktadır. Ilık bir suyun içerisinde bol miktarda tuz ekledikten sonra 3-4 saat tuzlu suda dantellerinizi bekletin. Daha sonra durulamak için yine soğuk su kullanın.

Dantelleri beyazlatmak için kullanılan diğer yöntemlerden biri de süt ve şeker ile dantelleri yıkamaktır. Öncelikle sütü iyice kaynattıktan sonra ılımasını bekleyin ve dantellerinizi bu ılık süte ekleyin. İçerisinde 2 kaşık toz şeker ilave edin ve daha sonrasında dantellerinizi yıkamadan 2-3 saat tuzlu suda bekletin. Bu işlem tamamlandıktan sonra dantellerinizi iyice durulayın ve nemli olarak ütüleyin.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git