Selanik Örgü Modeli Nasıl Örülür Videolu Anlatım

Örgü modellerinin en eskilerinden de diyebileceğimiz bir modeldir selanik örgü modeli. Eski zamanlardan beri kullanılan özellikle atkı ve erkek örgüleri için kullanılan bir modeldir. Selanik örgüsü gereği genişleyen bir modeldir. Bundan kaynaklı öreceğiniz örgünün normalden biraz daha küçük başlamanızı öneririz. Örnek hemen ilk sırada kendini belli eden bir model olmadığından dolayı ilk sıralarda ilmeklere biraz dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Selanik örgü modeli yapılışı konusunda dikkat etmeniz gereken ilmek kendi tarafımızda olmalıdır. Selanik örgü de ön ve arkadan aynı görülür.Şimdi gelelim Selanik Örgü Modeli Nasıl Örülür? Selanik örgü örneğinin anlatımına başlamadan önce diğer anlatımlı örgüler için linkimizi takip edin yada web sitemizde kısa bir arama gerçekleştiriniz.Öreceğimiz modele göre ilmek atılarak başlanır. Kenar ilmekler örmeden alınır. Örneği yaparken 1 ilmek ters ör 1 ilmek örmeden sağ şişe alınır ve bir dolanır. Bir ilmek ters alınır bir ilmek örmeden alınır ve üstüne dolanarak artırılır.

Yanlarda kenar ilmeği örmeyi unutmayın örgünüz daha muntazam durur. Şimdi arka sırada çift olan ilmekler ters örülür örmeden alınan tek ilmeğin üzerin iplik dolanarak sıra sonuna kadar aynı şekilde devam edilir. Selanik örgü yapımında ön ve arka sırada yapılan işlemler aynıdır. Her sırada yan yana çift duran ilmekleri örüp tek ilmek haline getirip tek ilmekleri alıp üstüne dolayarak bütün sıralarda aynı işlemi yaparak ön ve arka kısmında da düz olarak görülen selanik örgüsünü yapmış olacaksınız.

Önemli Bilgi ;

İğne Oyası Örnekleri İçin ; İğne Oyası  kategorimizi, lif modelleri ve anlatımlı lif örnekleri için lif modelleri kategorimizi takip etmelisiniz. Havlu kenarı örneklerine merakı olan hanımlar ise havlu kenarı örnekleri kategorimizi ziyaret edebilirler.

Selanik Örgü Örneği Nasıl Yapılır Videolu Anlatım

Tekrar tekrar yapılarak daha iyi öğrenebilirsiniz. İlk sıralarda biraz karışık bir durum çıkabilir ama bir kaç sıra sonrasında oldukça muntazam bir görüntü ortaya çıkacaktır. Selanik örgü yumaşak olan bir örgüdür. Bebek battaniyelerin de yada kendiniz için öreceğiniz hırkalarınız da  kullanabilirsiniz.Aşağıdaki linkle beraber selanik örgü modelini daha iyi anlayacaksınız. Kolay gelsin.

Bu güzel örgünün birde yalancı versiyonu vardır.Oda ne demeyin yalancı selanik örgüsü modelinden bahsediyorum. Peki yalancı selanik örgüsü nasıl yapılır ? Merak ediyorsanız bir önceki yazılarımızda bahsetmiş olduğumuz Yalancı Selanik Örgüsü Nasıl Örülür ? konumuzu incleyebilirsiniz.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git