Sık İğne Sandalet Şeklinde Örgü Bebek Patiği Yapılışı

Kadınlar örgü modellerinde daha çok bebekler için olanı takip ederler. Çünkü bebekler için daha sağlıklı ve daha rahattır. Örgü ve tığ işi ile yapılan yelek, battaniye, eldiven ve patikler bebekler için en çok tercih edilenlerden. Patik çeşitleri incelendiğinde kapalı ve açık olmak üzere 2 grup karşınıza çıkmaktadır. Kapalı patikler yün ve pamuklu iplerle örüldüğünde kışın bebekler için sıcak bir ortam sağlanmış olur.

Aynı şekilde açık sandalet tarzında örülen bebek patik modellerini de yün ve pamuklu örüldüğünde kışın, penye ip kullanıldığında da yazın tercih edilebilir. Sandalet şeklinde bir bebek ayakkabısıda sık iğne tekniğini uygulayarak yapabilirsiniz. Sık iğne örgü tekniği diğer örgü yapılışlarına göre biraz daha zor ve emek ister bunu da sizlere belirtmeden geçmeyelim.

Sandalet Bebek Patiği Yapabilmek İçin Malzemeler Nelerdir ?

Sandalet örgü patik veya sandalet bebek ayakkabısı yapılışı için bize 4mm’lik tığ, örmek istediğiniz renklerde en az 3 çeşit iplik ve goblen iğnesi. 3 çeşit renk seçilmesinin sebebi, bir rengin taban için, bir rengin sandaletin üzerine yapılması ve diğer renk ya da renklerin üzerine yapılacak çiçek gibi süslemelerde kullanılacak olmasıdır.

Asıl olan bebek batik örneğimizin ana gövdesini oluşturacak seviyeye gelmek daha sonrası zaten basit oluyor süslemesini istediğiniz gibi yapabilirsiniz. Bu bir örgü çiçek veya güzel bir hayvan motifi olabilir. Bu tamamen sizlerin zevkine ve tercihine kalmıştır.

Sandalet Bebek Patiği Kolay Ve Pratik Nasıl Yapılır ?

Örgü bebek patiği yapılışımız için öncelikle anlatılacak bu patik 3 ya da 6 aylık bebekler için uygun olmakla beraber siz örgü sevenler ilmek arttırarak da bebeğinizin yaşına uygun da örebilirsiniz.Tabanı örmekle sandalet yapımı başlanır. 13 zincir çekilir ve 2.zincirden itibaren 6 sık iğne yapılır. Devamında 4 tekli trabzan ve son sıraya da aynı yere 3 tekli trabzan yapılır.

Dönerken 4 tekli trabzan, 6 sık iğne yapılarak baştaki sık iğneye ilmek kaydırma yaparak tutturunuz. Diğer turlarda da aynı şekilde arttırmalar yaparak taban kısmını oluşturalım. Sandaletin üst kısmı için de farklı bir ip tercih edilerek başlanmalıdır. İki yandan başlanıp ortada birleştirilerek bilek kısmında son bulan zincirle örülmelidir. Son olarak kalan diğer renkli iplerimizle de farklı çiçek ya da kurdele örülebilir.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git