Sıralı İnci Oyası Örneği Nasıl Oyalanır ?

Merhaba arkadaşlar. Oya modelleri her dönemde farklılık gösterse de işlenmeye devam ediyor ve eminim ki yıllar boyunca da devam edecek. Bu kadar muazzam bir işçiliği herkesin yapmak istemesine şaşırmamak gerek. Özellikle her alanda kullanılabilen işlemeler olduğu için çok tercih ediliyor. Kimileri oya modellerini denemekten çekiniyor. Çünkü zahmetli bir iş olarak görülüyor ve herkesin oya yapacak kadar vakti maalesef olmuyor.

Yine de kendinize gün içinde vakit ayırmanız gerektiğini biliyorsunuzdur. Bunu ister dinlenerek, ister hobileriniz ile ilgilenerek değerlendirebilirsiniz. Ama elbet bir şekilde yapılan işlere ara verilmesi gerek. Hem fiziki sağlığımız açısında hem de ruh sağlığımız için hayatın bizi çok yormasına izin vermemeliyiz. Bu yazıda sizlere yani evde oya işleri ile ilgilenen arkadaşlarıma sıralı ince oyası modelinden bahsedeceğim.

Çiçeklerden ya da diğer düz şekillerden oluşan iğne oyalarını herkes biliyordur. Aynı zamanda yine benzer modeller yapılan tığ oyaları da son derece zevkli işlemelerdir. Bu modeli uygularken tığ yardımı alacağız. Bu arada konu ile ilgili diğer örnekleri görmek isterseniz web sitemizde işinize yarayacak fazlasıyla yazı bulunmaktadır. Bu modeli denedikten sonra onlara da bakarak yeni fikirler edinebilirsiniz.

sıralı inci oyası modeli yapımı videolu anlatım

İnci Oyası İçin Sıralı Boncuklar Kullanmak Gerek

Bu modele başlamadan önce yakınlarınızda bulunan bir tuhafiye dükkanından sıralı inci boncuklardan almanız gerek. Bunlar hazır halde satılıyor ve boyutlarına göre ayrılıyor. Bizim ihtiyacımız olan ise en küçük boyu olacak. Boncuğun tam olmamasına dikkat edin. Yarım inci kullanmamız gerekecek. Yanlış bir ürün aldığınızda modelin yapımı da direk değişecek ve istenilen sonuç elde edilemeyecektir.

İşleyeceğiniz yere göre değişkenlik gösterse de almanız gereken sıralı boncuğun ölçüsü dört metreyi biraz geçerse iyi olur. Sonrasında arttığını görürseniz bunu başka bir yerde kullanmak için saklayabilirsiniz. Modele zincir çekerek başlayacaksınız. İki tanesi az geldiği için sık olarak üç zincir çekebilirsiniz. Her boncuk arasında bir ip olacak. Bu zincirlerden o iplere trabzan yaparak devam edeceğiz.

İnci oyasını nerede kullanacağınızı bilmiyorsanız bir kaç tavsiye vermek isterim. Özellikle bu model tek renk yazmalarda çok hoş bir görüntü oluşmasını sağlıyor. Yazmanız ile uyumlu bir görüntü olması için benzer renkler kullanmanızı öneririm. Zaten inciler beyaz olacağı için her renge uyum sağlayacaktır.

Sıralı İnci Oyası Modeli Yapılışı

Sıralı inci oyası modeli yapılışını sizin de çok beğeneceğinize eminim. Çok gösterişli bir model olduğu için her yerde özellikle özel günlerde kullanabilirsiniz. Daha önce karşılaşmadığınız bir model olduğunu düşündüğüm için aşağıda bir video anlatım paylaştım. Bu sayede açık anlatım ile öğrenmeniz daha kolay olacaktır.

Her modelin bitişinde ütülemeniz gerektiğinden daha önce bahsetmiştim. Ama bu örnekte boncuklar ütüye engel olacağı için önceden ipi germenizde fayda vardır. Bu sayede model daha düz duracak ve ütüye gerek kalmayacaktır. Şimdiden tüm hanımlara kolay gelsin.

Ören Hanım’a bu anlatımı bizimle paylaştığı için teşekkür ederiz.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git