Süs Kâğıtları Kullanılarak Sınıf Süsleri Yapılışı

Özellikle anaokulları, kreşler ve özel günlerde sınıf süslemeleri yapılmaktadır. Öğrencilerin 29 Ekim Cumhuriyet bayramında ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk bayramında genellikle sınıf süslemeleri gibi özel günlerde kâğıtlarından yapılan süslemeler mevcuttur.

Özel günlerin dışında kâğıttan yapılan süslemelerin çocukların ince motor ve el becerilerini desteklemektedir. Aslında kâğıtlardan çok çeşitli ve kolay süslemeler yapılabileceği tahmin edilemez. Ancak, kâğıtların yanı sıra pelur, gramafon ve el işi kâğıtlarından yüzlerce çeşit süslemeler yapılmaktadır. Özellikle Pelur kâğıdından yapılan süslemeler çok güzel olmaktadır.

Bu tür süslemeleri yaparken çocuklara orugami sanatı da bir nevi gösterilmektedir. Sınıf süslemesi yapılırken kâğıtlardan kedi merdivenleri, zincirler, el ele tutuşan çocuklar, farklı simetrik ve asimetrik kesimler sağlanmaktadır.

Sınıf süslemelerinde özellikle 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk bayramında ağırlık verilmektedir. Sınıf süslemelerinde eski dönemlerde sadece balon ve bir -iki kâğıt süsleme ile yapılırken, şimdi daha zengin bir kâğıt süsleme yelpazesine ulaşılmıştır. Kâğıt süslemeleri aslında bir sanat olarak da dile getirilmelidir. Çünkü kâğıt ayrı bir beceri gerektirmektedir. Kesim, şekil çıkarma ve bir görsel oluşturma olarak hepsini kapsamaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte birden fazla kâğıt süslemesine erişim sağlanmaktadır.

Kağıtlardan Sınıf Süsleri Yapımı

Kâğıt süsleme çeşitleri geniş bir yelpazeye sahiptir. Kâğıt süslemeleri ile kâğıtlarla süs balerin yapımı, kağıt süs çiçek yapımı, kağıt süs yaprak yapımı, kağıt ile çiçek ve yaprak yapımı, kağıttan kar tanesi süsü yapımı ve ayrıca doğum günü süsü de ürün yelpazelerinin içindedir.

Özellikle kreşlerde ve okul öncesi anaokullarında özel gün dahi olmasa etkinlik adı altında her gün yeni bir kâğıttan süsleme yapılmaktadır. Kreş ve anaokullarında yapılan etkinlik adı altındaki kâğıt süslemeleri çocuklara çeşitli faaliyetler şeklinde itina ile öğretmen ve yardımcı öğretmen tarafından yaptırılmaktadır. Özellikle el motor gelişimleri, kas gelişimleri, beyin gelişimleri ve görselliklerini arttırmak ve desteklemek için yapılan bu etkinlikler çocukları hem sınıfa adaptasyon yaptırmak için, hem de çevresel duyularının geliştirmek için yapılmaktadır.

Süs Kağıtlarından Sınıf Süsü Nasıl Yapılır ? ( Resimli Anlatım )

Süs Kâğıtları Kullanılarak Sınıf süsleri yapılışı, hem özel organizyonlarda, hem 29 Ekim ve 23 Nisan gibi özel günlerde yapıldığı gibi, ayrıca kreşlerde ve anaokullarda çocukların gelişimi için de yapılmaktadır.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git