Ters Başak Örgü Modeli Yapılışı ( Türkçe Video Anlatımlı)

Daha önceden de bahsettiğimiz gibi bazı örgüler vardır ki sadece kışa mahsus değil sonbahar aylarında ve yaz aylarında da kullanabileceğiniz bir modeldir. Sadece yazlık örgüler örmek istediğinizde yün iplikler yerine merserize tarzında iplikler kullanarak örgünüzü yazlık bir örgüye çevirebilirsiniz. Ters başak örgü modeli de bu tarz örgülere örnek olarak verilebilir. Delikli bir model olduğu için yaz ayları için bir örgü düşündüğünüzde ters başak örgü modelinden faydalanabilirsiniz.

Peki ters başak örgü modeli nasıl örülür ? Kenar ilmeğimizi örmeden alıyoruz. 2 ilmek düz ör 1 dolayıp yanındaki iki ilmeği kesiyoruz. Tekrar 2 ilmek düz 1 dola 2 kes tekrar 2 düz 1 dola 2 ilmeği düzden kes. Örnek örgünün sonuna kadar böyle devam etmektedir. Örgünün arka yüzünde düz olarak uyguladığımız işlemi ters örgü olarak uyguluyoruz. Kenar ilmeği ördük 1 ilmeği ör bir ilmek ör bir ilmekte artırarak ön sırada artırdığımız ilmeği tekrar ters ör iplik kendi tarafına geçir 1 dola ve 2 ilmeği tersten kes 1 ilmek bir önceki sırada kestiğimiz ilmek ikincisi artırdığımız ilmek ve şimdi artık yapıp 2 ilmeği kesiyoruz.

Ön sırada yaptığımız işlemin aynısını arka tarafta tersten yapıyoruz. 2 ters 1 artır 2 kes 2 ters 1 dola 2 ilmeği kes aynı şekilde örgü sonuna kadar devam edilir. Bu örgüde ön ve arkada yapılan işlem aynıdır. Oldukça basit ve uygulaması kolay bir modeldir. Saten ipliklerle bu modelle küçük etoller oldukça güzel olmaktadır. Ama tercih sizin nerede kullanmak istiyorsanız ajurlu örnekleri kullanabilirsiniz.

Ters Başak Örgü Modeli Yapılışı Türkçe Video Anlatımlı

Aşağıda paylaşacağımız linkle beraber ters başak örgüsü daha anlaşılır olacaktır. Kolay gelsin.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git