Tespih Başlığı (İmamesi) İğne Oyası Nilüfer Çiçeği Yapılışı

Bugün de sizlere diğerlerinden farklı olan bir modeli anlatmak istedim. Özellikle son zamanlarda yoğun ilgi gören tespih imaesi iğne oyalarının nasıl yapıldığını öğrenmek isterseniz dikkatinizi tamamen anlatıma vermeniz gerekir. İğne oyaları çok eski zamanlarda ortaya çıkmıştır. O zamanlardan beri en çok tercih edilen el işlerinden biri olmuştur. Çok kullanışlı olması ve yapımının kolay olması herkes tarafından yapılan modeller oluşmasına sebep olmuştur. Ben de sürekli yeni bir oya modelini denemekten kaçınmıyorum.

İğne oyası ince bir işçilik ve detaylı çalışma gerektirir. Tamamen başka bir işiniz olmadığına emin olduğunuz zamanlarda oya işlerinize devam edebilirsiniz. Bu sırada çalışmalarınızı çokyoğun tutmanız hem sıkılmanıza hem de gözlerinizin yorulmasına sebep olabilir. Bu nedenle el işleri ile uğraşırken dinlenmeye de vakit ayırmayı unutmamanız gerekir. İğne ve tığ oyaları yapmaya başlamak için küçük ipçlarına ihtiyacınız vardır. Böylece daha verimli sonuçlar elde etmiş olabilirsiniz.

İpucu demişken kullandığınız malzemeler en önemli detaydır. Yani siz hiç elinizin alışık olmadığı bir iğne ve ip ile oya yapmaya çalışırsanız zorlanabilirsiniz. Aynı durum örgü modelleri için de geçerlidir. Yeni öğrenenler için ise kalın iğneleri ve çok katlı ipleri kullanmanızı öneririm.

tespih başlığı iğne oyalari nilüfer çiçeği modeli yapımı videolu anlatım

Tespih Başlığı ( İmamesi) Oyası İçin, Nilüfer Çiçeği Oya Modeli

Günün yoruculuğundan ve diğer işlerin stresinden kurtulmanın bir numaralı yöntemi el işi gibi hobiler edinmektir. Bu durum adeta bir meditasyon gibidir. Yeteri kadar odaklandığınız taktirde bütün sıkıntılarınızın işinizi tamamladığınızda gittiğini göreceksiniz. Eğer daha iyi işler yapmak isterseniz ve oya işlemelerini çok sevdiyseniz sitemizi takip etmeniz yeterli olacaktır.

Eski zamanlarda çeyiz hazırlıkları için oya işlerinden sık sık yararlanılırdı. Şimdilerde ise bu durum çok çeşitli bir hal aldı. Özellikle mevlüt gibi dini faaliyetlerde gelen misafirlere küçük hediyeler verilir. Bunların arasında dua kitapları, şekerler ve tespihler yer alabilir. Sizler de vereceğiniz tespihlerin daha güzel görünmesini isterseniz başlıkları için oyalardan yardım almanız gerekir. Böylece misafirleriniz onlara ne kadar önem verdiğinizi de anlamış olur.

Tespih oyası nilüfer çiçeği her modelde olduğu gibi gösterişli durmaktadır. Özellikle çiçek şekilleri tespih başlıklarına çok yakışır. Ayrıca yapımı da son derece basittir. Belki biraz zamanınızı alabilir. Ama bitmiş halini gördüğünüzde buna değer olduğunu düşüneceksiniz.

Tespih Başlığı İğne Oyası Yapılışı Videolu Anlatım

Yaptığınız oyaların daha güzel görünmesini isterseniz ilerledikçe düzeltmeler yapmanız gerektiğini unutmayın. Tespih başlığı veya imamesi iğne oyası nilüfer çiçeğinin yapılışını kısa sürede öğrenebilirsiniz. Bu model için üç renk kullanmanız daha uygun olacaktır. Beyaz ve sarı renkleri yoğun olarak kullanırsanız gerçeği gibi görünecektir.

Yaptıklarınızı ve ya kendinize öz modellerinizi de benimle paylaşabilirsiniz. Böylece siz de bana yeni teknikler öğretmiş olursunuz. Zaman zaman mola vermeyi ve sürekli el işi yapmanın zararlı olabileceğini de unutmayın. Şimdiden tüm hanımlara kolay gelsin. Sevgi ve sağlıkla kalın.

Çisenin Dünyası’na bizimle tespih başlığı iğne oyası nilüfer çiçeği anlatımını paylaştığı için teşekkür ederiz.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git