Tığ ile Kalem Oyası Yapılışı Anlatımlı

Merhaba hanımlar. Farklı oya modellerini denemek için can atan arkadaşlarım var. Bende onlar için durmadan yeni modelleri paylaşmaktan keyif alıyorum. Bugün de sizlere kalem oyası modelinden bahsedeceğim. Hemen hemen hepiniz kalem ile yapılan oyaları duymuşsunuzdur. Henüz deneme fırsatınız olmadıysa şimdi tam sırası. Bu model de diğer kalem oyalarının yapılışları ile benzerlik gösteriyor. Bu nedenle daha önce kalem oyası yaptıysanız hiç zorlanacağınızı düşünmüyorum. Öyleyse vakit geçmeden başlayalım.

İğne ve tığ oyası modellerini her yerde gördüğünüze eminim. Ama biliyorsunuz ki oya yaparken sadece ip ve iğneden ya da tığdan yardım almayız. Çok farklı materyaller kullanarak da harikalar yaratabilirsiniz. Zaman içerisinde çıkan yeni modeller ufkunuzun açılmasını sağlayacaktır. Bu yazıda da anlatacağım kalem oyası modeli hepinizin dikkatini vermesi gereken bir modeldir.

Bu model yapılışında da tığdan yardım almamız gerekecek. Dilerseniz model başlangıcında tığ battısı yapabilirsiniz. Ama yapmazsanız da çok bir farklılık olmayacaktır. Eliniz nasıl alıştıysa o şekilde başlayın. Ayrıca bu modeli bir kurdele üzerinde denemeniz güzel bir görüntü elde etmenizi sağlar.

kalem oyası yapımı videolu anlatım

Farklı Bir Kalem Oyası Modeli

Farklı modellerin yapımı her zaman tüm hanımları etkileyen bir şey olmuştur. Genellemeden uzaklaşıp, herkesin yapmadığı işleri yapmak daha iyi hissettirir. Aynı zamanda bu bilgileri yakınlarımız ile paylaşarak onların da yapmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin çevrenizde hala el işi yapan fakat internet ile pek alakası olmayan insanlar varsa sitemiz üzerinden her modele ulaşıp onlara aktarabilirsiniz.

Nasıl bir kalem kullanacağınız konusunda kararsız kalmış ya da tam olarak anlamamış olabilirsiniz. Her evde bulunan normal kalınlıkta kurşun kalemleri kullanmanız uygun olacaktır. Kalemin çok ince olmamasına özen gösterirseniz modelin daha belirgin olmasını sağlayabilirsiniz. Farklı bir kalem oyası modelini hemen denemek istediğinizi az çok tahmin edebiliyorum.

Bu işlem sonrasında aldığınız sonuca siz bile inanamayacaksınız. Çünkü muazzam bir işçilik olacak ve her yerde kullanılabilir bir model. Dilerseniz havlu kenarlarında dilerseniz başörtüsü için kullanabilirsiniz. Bu konuda herhangi bir sınırlandırma yapmıyorum. Tamamen göz zevkinize bağlı.

Kalem Oyası Modeli Yapılışı

Kalem oyası modeli yapılışı diğer işlemelere göre daha zahmetli olabilir. Bunu yaparken zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız. Ama bir süre sonra modelin çok yavaş ilerlediğini düşünüp sıkılabilirsiniz. Böyle durumlarda çalışmaya ara vermek doğru bir karar olacaktır. Kendinizi sonunda harika bir modele sahip olacağınızı düşünerek motive edebilirsiniz.

Bu modeli de yapmayı öğrendikten sonra diğer tığ oyası modellerine göz gezdirmeniz durumunda yeni işler çıkarabilirsiniz. Ayrıca renk seçimi yaparken yoğunluğu yüksek olanlardan uzak durmanızda fayda vardır. Eğer elinizde böyle yünler varsa sadece küçük modeller çıkarmak için kullanabilirsiniz. Böylece herhangi bir durumda çıkarıp yeni işlemenize başlayabilirsiniz.

Oya ve Dantel Dünyası’na bizimle bu anlatımı paylaştığı için teşekkür ederiz.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git