Tığ İşi Dolgulu Çiçek Oyası Modeli Yapılışı

Merhaba arkadaşlar. Genelde ev hanımlarının kendisine bir uğraş olarak edindiği, yapılışı en zevki işlemelerden biri olan tığ oyası modellerini sizinle paylaşmaya devam ediyorum. Düz oya modellerini hepiniz mutlaka bir kere de olsa denemişsinizdir. Bugün bu yazıda anlatacağım model diğerlerinden farklı ve yapılışı da daha keyifli. Eminim çiçekli tığ oyası modellerini evinizin her yerinde uygulamışsınızdır. O halde bir yenisini ekleyelim ve dolgulu çiçekli tığ oyası modelinin nasıl olduğuna bakalım.

Takipçilerimizden gelen yoğun istekler doğrultusunda bildiğim ve araştırmalarım sonucu öğrendiğim bütün modelleri size aktarmaya çalışıyorum. Eğer sizin de öğrenmek istediğiniz bir model var ve henüz yapılışını görmediyseniz yorum olarak belirtmeniz yeterli olacaktır. En kısa süre içerisinde isteklerinizi gerçekleştirmek için elimden geleni yapacağım. Ayrıca siz de kendinize öz modelleri benimle ve diğer okuyucular ile paylaşabilirsiniz.

Çiçekli oya modellerini herkes biliyor. Artık tüm evlerde kullanılan ve yapımları da kolay olan işlemeler olduğu için çok tercih edilenler arasında yer alıyor. Bu yazıdaki model için sadece tığ ve ip kullanmayacağız. Başka materyallerden de yardım alacağız. Öyleyse hemen nelere ihtiyacımız olduğunu öğrenelim.

dolgulu çiçekli tığ oyası modeli yapımı detaylı anlatım

Tığ Oyası İçin Dolgu Çiçekli Modeli

Tığ oyası için dolgu çiçekli modeli yaparken küçük plastik halkalardan yardım alacağız. Bu sayede çiçek motifinin ortasındaki halkayı oluşturacağız. Modele başlarken en küçük boyda aldığımız halkanın içine çok sıkı olmayacak şekilde 15 sık iğne yapıyoruz. Eğer çok sık yaparsanız üzerine sonrasında yapacağınız işlemelerde zorluk çekersiniz. Yine de çok gevşek bırakmamanız gerektiğini de unutmayın. Bu durumda da model düzgün görünmeyecektir.

Yapılışı son derece kolay olan bu modelin devamında her iki sık iğnenin üzerine dört adet zincir çekerek yaprakların temelini oluşturuyoruz. Zemini hazırladıktan sonra üç tane ve bir tane olacak şekilde tekli trabzan yapımına geçiyoruz. Yazı ile anlatımın çok yararlı olmayacağını düşündüğüm için aşağıda modelin anlatımını içeren bir video paylaştım. Anlatımı yapan bayan arkadaşım çok sade bir dil kullandığı için hiç zorlanacağınızı düşünmüyorum.

Her modeli yapabilen hanımların tek sorunu nerede kullanacakları oluyor. Çünkü evde oya işlemelerinin yapılacağı yerler sınırlıdır. Sizler de yeni alacağınız başörtüleri ya da yazmalara bu modeli yapabilirsiniz. Aynı zamanda çeyiz hazırlıklarında da kullanabilirsiniz.

Dolgulu Çiçekli Tığ Oyası Modeli Yapılışı

Dolgulu çiçekli tığ oyası modeli yapılışında kullandığınız halkalara dikkat etmelisiniz. Özellikle modeli ütüden geçirecekseniz ortasına sıcaklık vermemeniz gerekir. Eğer plastik halka çok sıcağa maruz kalırsa eriyecektir. Bu da tüm emeğinizin boşa gitmesine sebep olur.

Daha fazla tığ oyası modellerine ulaşmak için web sitemizden yararlanabilirsiniz. Öğrendiklerinizi komşularınıza, kız çocuklarına ve dilediğiniz herkese öğreterek paylaşımcı ruhunuzu ortaya çıkarabilirsiniz. Şimdiden tüm hanımlara kolay gelsin. Sevgi ve sağlıkla kalın.

İğne Oyaları & Dantel Örnekleri’ne bizimle bu anlatımı paylaştığı için teşekkür ederiz.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git