Tığ İşi File Örgü Nasıl Örülür ?

Tığ işi örgü hem zevkli hemde örülmesi açısından kolay bir örgüdür. Tığ ile örgünün ilk tekniği zincir olduğunu söylemiştik. Şimdide tığ ile örülen örgülerde her çeşit işlemede kullanabileceğiniz file örgü modeli örgü tekniğidir. Tığ işi ile ilgili çalışmalarınız oluyor ise mutlaka denemeniz gereken bir modeldir file örgü modeli örneği.

File örgüsü ile en hoş ve görkemli örebileceğiniz örnek yazlık bir bluz olacaktır. Bizde bu yüzden görselimizde file örgü ile yapılmış harika bir bluz örneği paylaştık. Yaz aylarının sıcağından bunaldıysanız sizde file örgü yapılışı konumuzu inceleyerek harika bir tığ işi bluz modeli örebilirsiniz. File örgüyü örmek çokta zor değil biraz örgü ve elişi tecrübeniz olması yeterlidir.

Hemen aklınızdaki soruyu cevaplamaya çalışalım. Peki file örgü modeli nasıl örülür ? File örgümüze ilk önce zinciri çekip zinciri yapacağımız örgü oranında çekiyoruz 6 zincir çek 3 zincir atlayıp 4 zincirin içinden batıp tığa ipi dola çek oluşan iki halkayı beraber alıyoruz. 4 zincir çek 2 atla 3. zincirin içinden geç oluşan iki halkayı beraber alıp zincir sonuna kadar bu şekilde devam ediyoruz. 5 zincir çek 2 zincir atla 3. bat ikisini beraber al 5 zincir çek 2 atla 3. içinden geçerek oluşan iki halkayı beraber alıyoruz. Filenin orta kısımları yapılırken 5 zincir çekilir kenarlarda ise 6 zincir çekilir.

Hemen yanında oluşan filenin içinden geçirilerek oluşan halka beraber alınır. 5 zincir çekilir yanındaki halkanın içinden geçirilir. İşlem zincir sonuna kadar bu şekilde devam eder. File örgüde zincir içlerine değil halka içinden ilmek alınır. Kenarlarda 6 zincir çekilerek hemen yanındaki halkanın içinden geçilerek devam edilir işleme. Kenarlarda çekilen zincire dikkat edin kenar kısımların düzgün olması açısından oldukça önemlidir. Oldukça basit bir örgüdür. Sürekli aynı işlem yapılarak devam edilir.

File Örgüsü Kolay Ve Pratik Şekilde Nasıl Örülür Anlatımlı Video

File örgü modelini kırlent arkalarında file şeklinde örüp üzerine çiçekler yaparak da kullanabilirsiniz. Bu teknikle yatak örtüleri, şallar ve bebek yelekleri yapabilirsiniz. Sizlerin işini kolaylaştırmak için file örgü video anlatımlı şekilde aşağıda sizlere sunulmuştur. Şimdiden kolaylıklar diliyorum.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git