Tığ İşi İşkembe Örneği Yapılışı ( Videolu Anlatım )

Örgü teknikleri ve anlatımlı örgü modelleri ile web sitemizi süslemeye devam ediyoruz. Örgüye merak sarmış hanımlar bizi takip ettikçe yeni ve kalsik örgü modelleri örneklerine ve yapılışlarına ulaşabilecekler. Bu yazımızda paylaşacağımız örnek ise işkembe örgü modeli olacak. İşkembe örgü modeli nedir nasıl örülür sizlerle paylaşacağız.

İşkembe örneği örülüşü bakımından oldukça fazla ip harcanmasına neden olur. Ayrıca kalın kullanmak istediğiniz hırkalar için uygun bir örnektir. Hırkalarınızda, yeleklerinizde ve değişik örgü modellerinizde kullanabileceğiniz hoş bir örnektir işkembe örneği peki bu örneği yapmak istersek nasıl bir yol izlemeliyiz şimdi bununla ilgili bir açıklama yapalım sizlere.

İşkembe Örgüsü Nasıl Örülür Detaylı Anlatım

İşkembe örneği modeline başlanırken  iplik daima iç tarafta olacak 1 kenar ilmeğini her zamanki gibi alıyoruz. İpliği kendimize doğru çeviriyoruz. 1 ilmek ters 1 ilmek örmeden al üstüne dola 1 ilmek ör 1 ilmek örmeden al üstüne dola sırayı bu şekilde tamamlanır. Kenar ilmeği alıyoruz birinci sırada üstüne doladığınız ipliği örmeden sağ şişi al 2 ilmeği ters ör doladığımız ilmeği örmeden al yanındaki iki ilmeği ters olarak örülür ve işlem sıra sonuna kadar devam eder. Bu kısım örgünün arka tarafı olmaktadır. Kenar ilmekler dikişi için bize lazımdır. İplik her zaman kendi tarafımızda olmaktadır. Tek olan ilmeği örmeden al üstüne dola yanındaki çift ilmeği keserek ör.

İşkembe örgü motifine kenar ilmeği al 1 ilmek ör üzerine dolanan ipliği örmeden al 2 ilmeği ters olarak ör. Bu işlem örneğin arka kısmında yapılan işlemdir. Bunu unutmayınız. Ön kısımda yine tek ilmekleri örmeden alıp üstüne dola çift ilmekleri örerek al işlemi sıra sonuna kadar devam et. İşkembe örneği iki sıra ile oluşan bir örnektir. Başlangıçta sadece üzerine iplik alıp yanındaki 2 ilmeğin örüldüğünü unutmazsanız 2. ve 3. sıradaki işlemlerin devamlı olarak tekrarlanması ile oluşan bir modeldir. İşkembe örneği örülüş açısından oldukça fazla iplik harçanmasına neden olur. Fakat buna rağmen görsel olarak oldukça güzel bir örnektir. Kazak, hırka gibi örgülerde kullanabilirsiniz.

Örgüde İşkembe Modeli Yapılışı Videolu Anlatım

Anlatım ile tatmin olmayan hanımlar işkembe örgü modeli yapılışı videosunu izleyerek deneyebilirler. Videolu anlatımda detaylı olarak işkembe örneğini nasıl yapacağınız anlatılmaktadır.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git