Tığ İşi Kabuklu Örgü Modeli Yapımı

Merhaba hanımlar. Bugün sizlere tığ işi kabuklu örgü modelinden bahsedeceğim. Bu modelin en sevdiğim yanı çok fazla yerde kullanılıyor olması. Hırka, şal, boyunluk, atkı ve yelek gibi dilediğiniz her şeyi yapabileceğiniz bir modeldir. Ben daha önce denemiş ve çok memnun kalmıştım. Şimdilerde araştırma yaparken tekrar karşıma çıktı ve sizinle de paylaşmak istedim.

Örgü modelleri çok çeşitli olmasına rağmen herkes tek bir model üzerinde yoğunlaşır. Genelde elinin alıştığını ve her zaman yapabildiğini yapmayı seven hanımlar vardır. Ama bana göre yeni modelleri öğrenmek, daha farklı bilgilere sahip olmak bu konudaki hünerlerinizin ortaya çıkmasına yardımcı olur. Örgünün bir yetenek olmadığını herkes biliyordur. Tamamen kendini geliştirmek ile alakalı bir durumdur. O halde hemen bu harika modeli denemek için vakit kaybetmeyin.

Tığ işi örgü modelinden bahsedince hepinizde bazı soru işaretleri oluşmuş olabilir. Hatta bunun çok zor bir işlem olduğunu düşünen hanımlar bile vardır. Her zaman şiş ile yapılan örgü modelleri daha kolay gelmiştir. Ama tığ işlemelerinin ayrı bir ihtişamı vardır. Siz de kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Önemli olan yeteri kadar pratik yapmanızdır.

tığ işi kabuklu örgü modeli yapımı videolu anlatım

Kabuklu Örgü Modeli İçin Tığ İşlemesi

Bu model için pamuklu ve diğerlerine göre daha kalın bir ip kullanmanız doğru olacaktır. Aynı zamanda bizler bu modelde 2.5 numaralı tığları kullanıyoruz. Tabi bu sizin elinizin sıklığına göre değişkenlik gösterebilecek bir faktördür. İlmek atmayı herkes biliyordur. Bu modele de uzunluğunun ne kadar olmasını istiyorsanız o kadar zincir çekerek başlayacaksınız.

İstediğiniz kadar zincir elde ettikten sonra altıncı zincire batıp ikili trabzan örüyoruz. Aynı halka üzerine üç tane ikili trabzan yaptıktan sonra iki zincir çekerek devam ediyoruz. Bu zincirleri de modelin ortasındaki boşluğun iki gerisinde olan zincire batıyoruz. Üzerine üç kere daha ikili trabzan örüyoruz.

Kabuklu örgü modeli için tığ işlemesi bu şekilde anlatılınca biraz karmaşık gelebilir. Her zaman görsel destekli olması daha yararlıdır. Bu nedenle bende sizlere yardımcı olabilecek bir videoyu aşağıda paylaştım. Sesli anlatım sayesinde zorlanmadan yapabilirsiniz.

Tığ İşi Kabuklu Örgü Modeli

Tığ işi kabuklu örgü modelini herkesin beğeneceğini düşünüyorum. Özellikle bu işten bir gelir elde ediyorsanız ve hem farklı hem de güzel modeller arıyorsanız bunu denemenizde fayda var. Çok kullanışlı olması işinizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca kısa sürede yapabileceğiniz bir model olduğu için çok fazla tercih edeceğinizi düşünüyorum.

Şimdiden yeni sezon trend renklerini öğrenip kullanmaya başlayabilirsiniz. Örneğin önümüzdeki kış sezonunun trend rengi lila olacak. Bu gibi bilgileri araştırarak yaptıklarınızı daha kullanışlı ve modaya uygun bir hale getirebilirsiniz. Zaten örgü modelleri her dönem moda olarak kalacaktır. Bir de doğru renkleri ve modelleri kullandığınız zaman önünüze kimse geçemeyecektir.

Damla Hobi’ye bizimle bu anlatımı paylaştığı için teşekkür ederiz.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git