Tığ İşi Midye Örneği Nasıl Yapılır?

Midye şekilleriyle bayan şalı ve yeleği yapılabilmektedir ve oldukça beğenilen bir modeldir. Bu model 2 şekilde yapılabilmektedir ve her iki yapımda farklı şekiller çıkarılabilmektedir. Tığ ile örülebilen bu model kullanılan ipe göre değişiklik gösterebilir ve en çok ince iple yapılmaktadır. Peki tığ işi midye örneği nasıl yapılır ?

Tığ işi örgü midye örneği yapımında zincirlerden ziyade tırabzanlar kullanılmaktadır. İlk olarak yapılması gereken şey istenilen kalınlığı belirlemek ve bu kalınlıkta lastik şeklinde 3’lü tırabzanlar yapmaktır. Daha sonra ilk üç sıra boyunca 3’lü tırabzan yapılır ve işlemenin sonunda midyenin iç kısmı yapılmış olur. Bir sonraki işlem ön lastik yapımıdır. Ön lastik yapımında 3’lü tırabzan örülmelidir. Daha sonra midyenin dış görünüşü oluşturan kabukların yapımına geçilebilir. Midye kabuğu örülürken beş kez 3’lü tırabzan yapılır. Ancak bilinmesi gereken şey bu 3’lü tırabzanların yapımında 6. Tırabzanda tığ tırabzana batırılır.

Tığ İşi Midye Örneği Yapımı Resimli Anlatım

Bu şekilde 5 tane 3’lü tırabzan yapıldıktan sonra en son yapılan tırabzana tığ batırılır ve 5 tane daha 3’lü yapılır. Daha sonra zincir işlemeleri oluşturulmaktadır. 3 zincir örülüp lastiğe batırılır ve aynı işlem bir kez daha tekrarlanır. İkinci sırada ise 10 tane daha 3’lü tırabzan yapılır. Bu tırabzanların yapılışı daha önce beş kez tekrarlanarak yapılan 3’lü tırabzanlarla aynıdır.

 

Bu işlemlerin hepsi doğru şekilde ve sıralamada yapıldığında yelek veya şallarda güzel bir model oluşturan midye işlemeleri tamamlanmış olur. Midye örneğinde başka şekillerin oluşmasını sağlayan durum tırabzanların üstüne veya içine yapılmasından kaynaklıdır. Eğer yukarıda anlatılan işlemler tırabzanın üstüne yapılırsa farklı bir midye şekli, eğer tırabzanların içine yapılırsa farklı bir midye şekli meydana getirmek mümkündür. Tırabzanın içine işlenerek yapılan model daha kabarık durmaktadır. Bu sebeple çoğu kişi bu modeli tercih etmektedir.

Tığ İşi Midye Örneği Yapışışı Videolu Anlatım

Tığ işi midye örgüsünün yapılışını Şerifenin örgü dünyası youtube kanalından almış bulunuyoruz. Şerife hanıma bu güzel anlatımından dolayı teşekkür ediyoruz. Sizlerinde hem paylaşmış olduğumuz fotoğraflı anlatımlardan vede eğitim videomuzdan tığ işi midye örneğinin nasıl yapıldığını öğreneceğinizi düşünüyoruz.Bu güzel elişi örnekleri çalışmalarını deneyecek hanımlara başarılar diliyoruz. Daha Farklı elişi örnekleri için anlatımlı örgü videoları  kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git