Tığ İşi Papatya Örgü Modeli Yapımı

Herkes örgü örmenin bir sanat olduğunu çok iyi bilir. Örgü örmek, insanın rahatlamasını, ufkunun açılmasını ve stresten uzaklaşmasını sağlar. Bu denli faydalı bir aktiviteyi herkesin yapmasında fayda vardır. Özellikle ev hanımları yapıyor gibi görünse de çalışan bir çok kadın da boş vakit bulduğunda örgü örüyor. Bu bir iş değildir ve bu şekilde algılanmaması gerekir. Örgü tamamen hobidir, isteyenler yapar ve yapanlar da ne kadar keyif veren bir şey olduğunu bilir.

Örgü örmek her yerde yapılabileceği için çok tercih edilir. Evde televizyon karşısında, yolculuğunuz uzun sürdüğü sıralarda ve ya misafirliğe gittiğiniz yerlerde bile örgü örebilirsiniz. Kimse yaptığınızın tuhaf bir şey olduğunu düşünmeyecektir. Örgü örmenin güzelliklerden bahsederken yeni modelleri anlatmadan da geçmek istemedim. Bu nedenle sizlere çok harika duran bir işleme olan tığ işi papatya örgü modelinden bahsetmek istiyorum.

Örgülerin çok çeşitli motifleri vardır. Genelde şiş ile yapılsa da tığ ile çok farklı işlemeler çıkarılır. Bunlardan bir tanesi de bu yazı sonunda öğreneceğiniz papatya modelidir. Bu model için üç renk kullanmanız uygun olacaktır. Eğer siz de hemen denemek isterseniz simli yünler kullanmanız ihtişamlı bir sonuç verecektir.

tığ işi papatya modeli yapımı detaylı anlatım

Papatya Örgü Modeli İçin Tığ İşlemesi

Bu işlem için kalın bir tığa ihtiyacınız vardır. Her modelde olduğu gibi şeklin güzel görünmesindeki en önemli etken tığ ve yünlerdir. Bunların yanı sıra elinizin sıklığı da fark yaratacaktır. Örgülerin tümünde ne çok sıkmalı ne de çok gevşek bırakmalısınız. Tamamen ortayı bulmaya çalışın. Zaten bir çok modeli denedikçe eliniz alışkanlık kazanacaktır.

Papatya örgü modeli için tığ işlemesi yaparken ihtiyacınız olan farklı bir metaryel daha vardır. Ben balon çubuğu kullanmanızı öneririm. Bu her yerde satılan saplı balonlarının çubuğundan bahsediyorum. Eğer almanız mümkün değilse benzeri uzun bir çubuk ya da sert pipetleri de kullanabilirsiniz. Hayal gücünüze göre bu kısma şekil verebilirsiniz.

Aldığınız çubuğun bir ucundan delik açmanız gerekmektedir. Bu işlemi kullanmadığınız bir tığı ısıtarak yapabilirsiniz. Ya da kalın iğnelerden de yardım alabilirsiniz. Ama tığın geçebileceği kadar büyük bir delik açmaya özen gösterin. Çünkü modelin devamında bu işlemi gerçekleştireceğiz.

Tığ İşi Papatya Örgü Modeli Yapılışı

Tığı çubuğun delik kısmından geçirdikten sonra ipi delikten geçirmeniz gerekecek. Bir düğüm attıktan sonra etrafını sarmaya başlayacağız. Bir santim kadar boşluk kalana kadar sarma işlemine devam ediyoruz. Bu işlemin kalıcı olması için sıcak silikondan yardım almanız uygun olacaktır. Böylece ip çubuğun üzerinden kaymamış olur.

Tığ işi papatya örgü modeli yapılışını aşağıda paylaştığım videodan öğrenebilirsiniz. Size çok yararlı olacağını düşündüm. Eğer sizin de benimle paylaşmak istediğiniz düşünceleriniz ya da önerileriniz olursa memnuniyetle kabul ederim.

Şeyma’nın Örgü Modelleri’ne bizimle bu anlatımı paylaştığı için teşekkür ederiz.


 

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git