Tığ İşi Üçlü Trabzan Nasıl Yapılır ? Videolu Anlatım

Örgü tekniklerinden biride tığ işi örgüdür. Tığ işinin ana prensipleri arasında da trabzan örgü vardır. Örneklerin oluşumu esnasında sık sık kullandığımız bir yöntemdir trabzan örgü tekniği. Trabzan örgü tekniğinin de kendi arasında yapılacak örneğe göre kullanılan ikili ve üçlü trabzan şeklinde çeşitleri vardır. Trabzan örgü tekniklerinin yapılışı birbirinden fazla farklı değildir.

Yapılışı olarak aynı fakat ikili trabzan da tığ üzerine iki kere dolanıp bitirilirken üçlü trabzan da tığın üzerine üç kere ip dolanarak örgü tamamlanır.Peki üçlü trabzan örgü tekniği nasıl yapılır? Örgüye başlanırken öncelikli olarak yapmak istediğiniz örneğe göre zincir çekilir. Daha sonra tığımıza ipi dolanarak çektiğimiz zincirin dördüncüsüne batırılarak ip bir kez çekilerek tığa alınır.

Bu işlemden sonra tığımızda üç ilmek oluşmuş olur. Tığın üzerine yeniden ip dolanır ikinci ilmek te aynı şekilde alınır ve şimdi geriye iki ilmek kalmış olur yeniden ip tığa dolanıp ikisi birden tek seferde çekilir. Aynı şekilde tığa ip dolanır ve bir önceki trabzanın yanına batırılarak ikinci trabzan için üç ilmek oluşur.

Bu ilmekler de önce birer birer alınarak son seferde iki ilmek birden alınır. İlk sırayı bu şekilde bitirdikten sonra ikinci sıraya geçerken önce dört zincir çekilerek zincirin dibine batılıp trabzan yapılarak işleme devam edilir. Böyle devam edilerek örnek tamamlanır. İster bu şekilde yaparak örgü modelleri yapılacağı gibi tığ işi modellerinin arasında da kullanılmaktadır.

Tığ İşi Üçlü Trabzan Nasıl Yapılır ? Eğitim Videosu

Size fikir vermesi açısından üçlü trabzan örgü ile en iyi bebek battaniyesi örülebilir. Bununla alakalı daha önceki yazılarımızda örnekle paylaşmıştık. Dilerseniz daha kolay örülebilen bebek battaniyesi  konumuzu inceleyebilirsiniz. Üçlü trabzan örmesini bilmeyen arkadaşlar için bir videolu anlatım ekliyoruz umarım işinize yarar. Üçlü trabzan öğrenmek isteyen hanımların işine yarayacağını düşünüyorum.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git