Tığ İşi Yuvarlak Başlanan Hırka Modeli ve Yapılışı

Yuvarlak başlanan hırka modeli yaz aylarında giyilmek için tasarlanan oldukça şık bir tığ işi örgü modelidir. Hırka modeline yuvarlak denmesinin sebebi diğer hırkalar gibi düz şekilde değil yuvarlak şekilde örülmesindendir. Hırka yapılması istenen modele göre kolsuz ve yelek şeklinde de örülebilmektedir.

Tığ işi yuvarlak başlanan hırka nasıl yapılır? Bu modeldeki hırkanın yapımı normal hırka yapımından biraz daha zordur. Ancak doğru modelleme ve işlemeyle kolaylıkla tamamlanabilmektedir. Tığ ile örmeye hırkanın ortasından başlanmalıdır. İlk sırada 9 veya 10 tane zincir yapılır ve bu zincirler çekip kapatılır. Bu işlem toplamda 24 trabzanı doldurana kadar devam edilmelidir.

Bu işlem bittiğinde ilk sıra tamamlanmış olur.Yuvarlak başlanan örgü hırka yapımına şöyle devam ediyoruz ; İkinci sırada ise 12 trabzana yapılana kadar belli bir motif izlenir. Bu motif 1 trabzan, 3 zincir, 1 trabzan, 3 zincir şeklinde devam etmektedir. Her bir trabzan ve zincir işlemesi bittiğinde zincirler çekilip kapatılır ve bir sonraki trabzan atlanarak 2. trabzana devam edilir. Bu işlemle ikinci sıra tamamlanmış olur.

Üçüncü sırada ise alt tarafta yapılan trabzanların üzerine 3 trabzan daha işlenir ve araya 1 zincir çekilir. Bu işlem sonucunda örgü toplanmaya başlar ve marullaşmayı önler. Bu sırayı işlerken örgü çok toplanmış olarak görülebilir ancak ilerleyen sıralarda açılacaktır. Dördüncü sırada altta bulunan trabzanların üzerine 3 trabzan, zincirin üzerine ise 1 trabzan örülür.

Yuvarlak Başlanan Hırka (Yelek ) Yapımı Resimli Anlatım

Beşincisinde 2. sırada yapılan motif tekrarlanır. Bu sırada yapılan trabzan sayısı 12 olmalıdır. 5. sırada trabzan artışı hep 12 olmalıdır. Daha az veya daha çok trabzan bulunmamalıdır. Altıncı sırada ise 3. sırada yapılan motif tekrarlanmalıdır. Yedinci sırada ise 4. sıra aynen tekrarlanır ve bu sıradan sonra hep aynı motif kullanılır. Kişinin sırt uzunluğuna göre 12 veya 16. Sıralarda kol boşlukları bırakılabilir.

Anlatımdan çok fazla anlamadı iseniz yuvarlak örgü hırka yelek yapımına fotoğrafları takip ederek çıkarabilirsiniz.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git