Tığ Oyası İle Firkete Püsküllü Oya Yapılışı Türkçe Anlatımlı

El işleri arasında neredeyse en güzel ve ihtişamlısı olan oya modelleridir. Geçmişten bugüne çok fazla model üretilmiştir ve her dönem hanımlar tarafından yapılmaya devam etmektedir. Sizlerin çalışmalarına katkı sağlamak amacı ile birbirinden farklı oya modellerini paylaşıyorum. Bu yazıda da firkete ile püsküllü tığ oyası modelinden bahsedeceğim. Firkete ile yapılan bir oya modelini daha önce görmemiş olabilirsiniz. Eğer böyleyse hemen modelin nasıl yapılacağını anlatmak isterim.

Öncelikle püskülleri yapmanız gerekecek. Sonrasında modelin devamı olan boncuklu eklemeler ile devam edeceğiz. Boncukları küçük olanlardan seçerseniz daha sade bir görüntü elde edersiniz. Aynı zamanda beyaz taban üzerinde renkli boncuklar kullanılması da uygun olacaktır. Yine de oyayı işleyeceğiniz yere göre güzellik kavramı da değişkenlik gösterecektir. Püskülü yapmak için firkete kullanacağız. Ama bu firkete küçük olan ve saça takılanlardan değil.

Farklı materyaller kullanılarak yapılan oya modellerine elbet rastlamışsınızdır. Burada da firketeden kısa süreliğine yardım alacağız. Modelin ana şeklini vermek için tığ kullanmamız gerekecek. Ayrıca merak ederseniz diğer tığ oyası modellerine de web sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Firkete İle Püsküllü Tığ Oyası Modeli Yapımı Detaylı Anlatim

Püsküllü Tığ Oyası Modeli İçin Firkete Örneği

Tuhafiye dükkanlarından satın alabileceğiniz büyük metal firketelerden almanız gerekir. Bütün malzemeleriniz tamamsa yapılışına geçebilirsiniz. İk önce kullanmak istediğimiz uzunca bir ipi iğneye geçirdikten sonra firketenin etrafını sarmalıyız. Püskülü yaparken ipi firketenin etrafında 20-25 kez çevirmeniz uygun olacaktır. Sarma işleminiz bittikten sonra iğne yardımı ile kenarından kabaca bir düğüm atmanız gerekecek.

Püsküllü tığ oyası modeli için firkete etrafına sardığınız ve kenarına düğüm attığınız yerden ip hizasında ipi geçirmeye devam etmelisiniz. İğneyi bir önden bir arkadan geçirerek daha sıkı bir işlemden geçirmeniz doğru olacaktır. Püskülünüzün sağlam olması için bu adımlara dikkat etmeniz gerekir. Aksi taktirde sökülmesi ya da bozulması mümkündür. Bunların önüne geçmek amacıyla her yaptığınız çevirme işleminden sonra ipi sıkmalısınız.

Tüm direktifleri uyguladıktan sonra firkete ile işiniz bitmiş olacak. İpleri firketeden çıkartın ve püskülün baş kısmına bir düğüm atarak kalan ipi kesin. Aynı zamanda püskülün uzun tarafını da ortasından keserek birbirinden ayırmanız gerekir. İşte püskül işi bu kadar basittir.

Firkete İle Püsküllü Tığ Oyası Modeli Yapılışı

Firkete ile püsküllü tığ oyası modeli yapılışının devamını öğrenmek için aşağıdaki videoyu izlemeye başlayabilirsiniz. Son derece şık duran ve yapılışı kolay olan bu modeli denedikten sonra fikirlerinizi benimle paylaşabilirsiniz. Ben bu modeli daha çok masa örtülerinin kenarlarına yakıştırıyorum. Ama sizin zevkinize bağlı olarak başka yerlerde de kullanılabilir.

Şimdiden firkete ile yapacağınız modelde sizlere kolay gelsin diyorum. Eğer modelleri beğeniyorsanız ve daha fazla örnek istiyorsanız bizimle paylaşmanız yeterli olacaktır. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere. Sağlıkla kalın.

İğne Oyaları & Dantel Örnekleri’ne bizimle bu anlatımı paylaştığı için teşekkür ederiz.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git