Tığ Ve Şişle Örülmüş Kalpli Lif Modelleri

Örgü tarihçesi oldukça eski zamana dayanmaktadır. 17. Yy da ilk örgünün kazak olduğu bilinmektedir. Zamanla Avrupa da yayılmış, sanayi devrimi ile de oldukça ün salmış bir olay haline gelmiştir. Hemen hemen tüm kıyafetlerin el yapımı örgüsü mevcut olmakla beraber, uygulama ve biçim açısından farklılıklar göstermektedir. Sabun bezi modelleri ve lif modelleri en çok kullanılan örgü modelleri arasındadır.

Lif modelleri ve lif örnekleri kullanım alanı açısından geçmişten süregelen geleneklerimizden birisidir. Bizde bu yazımızda kalpli lif modellerinden bahsedeceğiz.Kimisi çeyizi için hazırlık anlamında yaparken; kimisi de bunu geçim kaynakları amacı ile yapmaktadır. Lif yapımı, şekli ve dizaynı konusunda el işleri içerisinde hem daha kolay, hem de daha tercih edilen örgü çeşididir. Lif modellerinde yaygın bir seçenek yoktur. Örgüyü yapan kişiye göre içerik ve renk kullanımı konusunda tamamen özgürdür. Genellikle çeyiz içlerinde karşı tarafa nazır olmak üzere yapılmış kalpli lif örnekleri yer almaktadır.

kalpli-yeni-lif-modelleri-ve-ornekleri

Öncelikli olarak lif yapımında önemli etken elbette ki modeldir.Beğendiğimiz bir kalpli lif modelini seçtikten sonra modelin hatlarını ortaya çıkarmak için uygun renkler belirlenmesi de ayrı bir olaydır. Tığ kullanımında 8 numara oldukça işe yarar düzeydedir. Yapımında ise öncelikle lifin ne kadar geniş tutmak istediğinize göre zincir çekmelisiniz. Zincir çekiminden sonra her zinciri ortalayacak şekilde bir zincirin içerisine üç kere batırıp ip çekerek, dolgu oluşturuyorsunuz.

Oluşturulan dolgular zincir boyunca devam etmelidir. Elde edilen bu bir sıra dolgunun üzerinde lifiniz kare mi yoksa yıldız mı olarak doldurmaya karar vermelisiniz. Kare yapımında dolgu ile yan dolgu deliğinden alım yapmanız yeterli olacaktır, ancak yıldız için daha fazla detay gerekmektedir. Liflerin kullanım açısından bakıldığında yıldız dolguların daha fazla tercih edildiği gözlemlenmektedir. Kullanım süresi uzunluğu ve motif dolgularının ön plana çıkarması başlıca nedenler arasındadır. Bir sonraki yazımızda kalpli lif yapılışı hakkında bir yazıyı sizlerle paylaşacağız.

Farklı Ve Değişik Kalpli Lif Modelleri Ve Kalpli Lif Örnekleri

Galerimizde sizler için seçtiğimiz ve çok kullanılan tercih edilen kalp motif ve kalp işlemeli lif modellerini görebilirsiniz. Sizde kalp desenli bir lif örmek istiyorsanız. Örneklerden birtanesini beğenerek hemen örmeye başlayabilirsiniz.

 

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git