Tül Perde Beyazlatma Ve Yıkamanın Püf Noktaları

Tül perdeler evlerimizin olmazsa olmazları arasında yer alırlar. Ev deklarasyonumuz içinde çok önemli yer tutarlar ve hanımlar için çok önemli ve özeldirler. Perdeler üretildikleri kumaşlar itibarı ile hassas ve narin bir yapıya sahiptirler. O yüzden temizlerken dikkatli olmalı ve özenli hassas bir yıkama şekli uygulamalısınız.Bu nedenle tül perde beyazlatmanın püf noktaları oldukça fazladır.

Tül ve perdelerimiz kirli hava, güneş, sigara dumanı ve kalorifer isi gibi birçok nedenle çok çabuk kirlenir ve sararmaya başlarlar. Bir yıl içinde 4 -5 kereden fazla yıkanan perdeler, çok çabuk deforme olup yıpranmaya ve eskimeye başlarlar.Şayet perdeleriniz haddinden fazla tozlu ve kirli ise, bir bezle ya da elektrik süpürgesi ile fazla tozlarını almalısınız.

tul-perde-nasil-yikanir-ve-beyazlatilir

Tül perde beyazlatmak ve bozulmaması, uzun süre kullanabilmemiz için sıcak suda yıkamamalıyız. 30- 40 derece gibi bir sıcaklıkta çamaşır makinesinde yıkayabilirseniz. Perdelerinizin çok fazla buruşmaması ve zarar görmemesi için 400 devirden daha yüksek bir devirde sıktırmalısınız. Makinedeki yıkama bitiği an bekletmeden çıkarıp ılık bir ütüleme işlemi yapılarak yerine asılmalıdır.

Tül Perdeler Kolay Ve Pratik Nasıl Beyazlatılır ?

Tül ve perdelerinizde, kirler çok yoğun, ise bir gece öncesinden deterjanlı ılık suya bastırmalı ve daha sonra makinede yıkama yapmalısınız. Tül perdelerimizi beyazlatmak için yıkama suyuna bir miktar şeker ya da karbonat koyarsak daha beyaz görünmeleri sağlayabiliriz.

Çok kirli, rengini kaybetmiş, sararmış tüllerinizi beyazlatmak için Önce normal ılık suda yıkayın. Daha sonra deterjanlı suya bir bardak amonyak atın 2 saat içinde bekletin ve normal şekilde durulayın. Tülünüzdeki değişime sizde çok şaşıracaksınız.

tul-perde-temizligi-nasil-yapilmali

Bazı tüller işlemeli ve boncuklu kumaşlardan yapılmıştır. Bu tür perdeleri yıkarken daha fazla özen göstermeli makineye koyarken nakışları içeri gelecek şekilde katlayıp öyle yıkamayı yapmanız önerilir.Perdelerinizde yağ lekeleri varsa, yıkama yaparken deterjan gözüne bir miktar bulaşık deterjanı koymanız yağ lekelerini çıkmasına yardımcı olacaktır.

Çünkü bu tarz ürünlerin yağ çıkarma özelliği yüksektir. Elde perde yıkamayı tercih ederseniz, perdeyi hafif silkeleyip ılık suda hassas bir şekilde yıkayıp asabilirsiniz. Ayrıca tül ve perdelerinizin belli kısımlarında oluşan lekeler için, deterjanı az miktarda suyla karıştırarak lekeli bölgelere uygulayıp, 1 saat bekletip makinede yıkarsanız çok daha iyi bir sonuç alabilir, tertemiz ve bembeyaz tüllere sahip olabilirsiniz.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git