Tunus (Afgan) örgü modeli nasıl örülür?

Adının Tunus örgü modeli olduğuna bakmayın. Hanımlar arasında bu isim yaygın olarak kullanılıyor. Asıl ismi Afgan örgü modeli olan bu tekniğin ülkemizde de yavaş yavaş popüler olmasına şaşmamalı. Tunus yani Afgan örgü modeli nasıl örülür anlatımlı olarak üzerinde durulması gereken bir model. Bu bölgelerin kültürleri, bizim ülkemizin kültürü ile benzerlik gösteriyor. Afgan ve Tunus farklı örgü modelleri teknikleri incelendiğinde, bölgelerimizde örülen bir çok modelin motiflerini, Anadolu izlerini görebilirsiniz. Yüzyıllar boyunca çok farklı medeniyetler barındıran Anadolu topraklarında, bu gibi bir çok kültür farklılıkları ve zenginlikleri oluşmuş, halklar birbirinden etkilenmiştir.

Bu teknik ile son zamanlarda oldukça fazla örgü modeli yapılmaya başlandı. Özellikle bebek örgü modelleri arasında, yelekler ve hırkalar öne çıkanlar. Tabii ki battaniye modellerini görmezden gelemeyiz. Battaniyeler tam da bu teknik ile örülmesi oldukça uygun çalışmalar.

Tunus Afgan örgüsü teknikleri zor gibi görünebilir

Bu tekniği daha önce hiç yapmamış ve ilk kez görüyorsanız, zorlanmanız elbette normal. Düz modellerden çok biraz daha karışık olan bu modeli örmek için bir kılavuza ihtiyacınız var. Bu yüzden de anlatımlı Tunus Afgan örgüsü teknikleri size en büyük yol gösterici olacak. Her iş ilk başta zordur. Bir kaç küçük model yaptığınızda elleriniz alışacak, biraz daha hızlanıp güzel işler ortaya çıkartabileceksiniz.

Tunus Afgan örgü modelleri tığ ile yapılıyor

Aslında ilk kez yapsanız bile, daha önce tığ ile modeller örmüşseniz, çok da zorlanmayabilirsiniz. Bir sıra ördükten sonra modelin tekniğini kavrar, daha sonraki çalışmalarınızda daha rahat modeller örebilirsiniz. Her zaman söylediğimiz bir şey var; farklı modeller örmek için kendinizi zorlamalı ve geliştirmelisiniz. Bu gibi işler sizi daha yukarıya taşır ve gelişmenizi sağlar. Tekniği bir kaç modelde uyguladıktan sonra, emin olun çok dikkat çekecek.

Resimli anlatımlı Tunus Afgan örgü modeli

Aşağıdaki galeride, adım adım bu farklı modeli nasıl öreceğiniz hakkında çok net bilgiler edinebilirsiniz. Bir kere tığ ile yaptıktan sonra, bir kaç modelin sonunda, tam olarak uzmanlaşmış olacaksınız. Bu da size, güzel ve farklı modeller ortaya çıkartmanızda yardımcı olacak.

Daha önce bu konuyla alakalı bir kaç makale paylaştık. Aşağıdaki anlatımı inceledikten sonra bunlara da göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Tunus işi örgü patik yapılışı videolu olarak anlatıldığı için size çok yardımcı olacak. Bir diğer konu da renk. Yapacağınız örgü modelini tek renk yapmak istemeyebilirsiniz. Bunu için de çok güzel bir anlatımımız var. Tunus işinde ipler arası renk değişimi nasıl yapılır konusunda, hem videolu hem de fotoğraflı olarak anlatımlara ulaşabilirsiniz. Size, bu konular çok faydalı olacak. Kolay gelsin.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git