Tunus İşi Örgü Patik Yapılışı ( Videolu Anlatım )

Anne, anne adayları, ananeler ve babaanneler kış aylarının gelmesiyle birlikte bebeklerinin ayaklarının sıcak olması için bebeklerine patik örmeye başlarlar. Mağazalarda yeni bebek patikleri hayvan figürlü, tüylü, boncuklu, çiçekli, böcekli, pofuduklu patikler olmasına rağmen kendileri Tunus işi örgü bebek patik yapılışı örmeyi tercih ediyorlar.

Tunus işi bebek patiklerini tığla boncuklu, kurdele ile işleyip daha güzel bir hale getirilebilir. Tunus işi örgü bebek patikleri en çok kız bebekleri için değişik modeller örülmektedir. Tunus işi örgü bebek patikleri tığla örüldüğü için erkek bebekler için tercih edilmemektedir.

Tunus işi örgü patikler farklı renkli iplerle örülüp istenirse patik örülürken arasına renkte katılabilir. Patik örülürken istenilen boy bireylerin kendi isteğine kalıp ister bilekte, ister bot şeklinde, ister çorap şeklinde de örebilirler. Tunus işi patiği ördükten sonra patiği boncuk, kurdele, hayvan figürü ve çiçek motifleriyle süsleyebilirler. Bu şekilde anneler bebeklerinin daha şık olmasını sağlarlar. Tığ ile örülen Tunus işi patiklerinin örülmesi de çok kolay olup rahatlıkla örülmektedir.

Tunus İşi Örgü Bebek Patik Yapılışı

İlk önce patiğin tabanından örmeye başlanır. Yirmi zincir çekilir birinci sırada on sık iğne yapılıp sekiz tane tırabzan yapılır sonra zincire yedi tane tırabzan alınıp sonra sekiz tırabzan, dokuz tane sık iğne son zincire ise üç sık iğne alınıp birleştirilir. Üç zincir yukarı çıkıp on sekiz tane tırabzan yapılır. Birinci sırada yedi tane doldurulan tırabzan çift arttırılarak on dört tane olacak ve daha sonra on yedi tırabzan yapılır. Topuk kısmına ise üç tane sık iğnenin her birine çift batarak altı tane arttırma yapılır.

Bebek patiği yapımına şu şekilde devam ediyoruz. Daha sonra en son yapılan zincirin dibine bir tane tırabzan yapıp kapatılır. On yedi tane tırabzan yapılır.Bir çift arttırma, bir çift tırabzan olarak örülür ve on beşinci sıraya gelindiğinde bir çift arttırmadan sonra on altı tane tırabzan yapılır ve yedi sıra bir çift arttırma, bir çift tırabzan örülmeye devam edilir. Sekizinci sıraya gelince iki tane tırabzan yapılıp patik birleştirilir.

Tunus İşi Elişi Bebek Patik Yapılışı Videolu Anlatım

Anlatımın haricinde yabancı bir kaynakta bulduğum tunus işi örgü bebek patiği yapımını sizlerle paylaşmak istedim.Yabancı dilde anlatılsada dikkatli takip edilirse , tunus işi örgü bebek patiği nasıl yapılır bunu çözebilirsiniz.

Bebek patiği örmeyi seven hanımlar Bağcıklı Bebek Patiği Nasıl Örülür ? Konumuzu inceleyerek sevimli bağcıklı bir patik örebilir.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git