Yazma Kenarı Ve Tülbent Kenarı İğne Oyaları

İğne oyaları, işleme ve örgü modelleri için detay ve incelik isteyen örgü çeşitlerinden biridir. İnce ve sık iğne batıp çıkmaları, modelin oluşturulurken iğne şekline ve boyutuna göre belirlenmektedir. İğne oyası örgü modelleri kullanım alanlarına göre çeşitli örneklere sahiptir. Örneğin; sehpa, yazma, vitrin içi, havlu kenarı, tepsi örtüsü, masa örtüleri için iğne oyası modelleri ve iğne oyaları mevcuttur.

İğne oyalarında yapılan işlemeler batma yöntemi ile yapılır. Batma özelliği ile iğne oyalarının kabartma ve dolgu işlemlerinde daha çok kullanılır. Oya modelinin daha dolgun görüntüsü olması ve kabartılması için kalın iğne uçları kullanılır. Oya şekline göre iğne numaraları değiştirilerek kullanılır. Kullanım alanına göre örülecek modelin oya ipi ve iğnesi değişecektir.

İğne oyaları en çok yazma kenarı ve tülbent kenarları için kullanılmaktadır.Çok tercih edilen modeller genel olarak masa örtülerinde ve vitrin içi süslemelerinde kullanılmaktadır. İğne oyasının en çok kullanıldığı modellerin kullanım alanları örtüler içindir. Sık ve ince örüldüğü için model detaylarının ortaya çıkması önemlidir. Bunun için kalın uçlu iğneler ile dolgu ve kabartma işlemleri yapılır.

yazma-tulbent-kenari-igne-oyalari

Yazma Kenarı Ve Tülbent Kenarlarında Kullanılan İğne Oyaları

Sarmal işlemeli oyalar, dolgulu oyalar, geometrik şekilli oyalar, saçaklı ve dalgalı oyalar, renkli ve oya halkaları ile oluşturulan çiçekli ve yıldızlı oyalar, yazma kenarı batmaları için boncuklu ve baklava dilimi şeklinde oya modelleri, tepsi içleri için çiçekli ve tepsi şekline göre hazırlanmış geometrik oyalar, vitrin içleri için şekilli ve farklı modellerdeki iğne oyaları , havlu kenarları için kabartmalı ve sarmal iğne oyaları bulunmaktadır. Bu modeller dışında birçok iğne oyaları bulunmaktadır.

İğne oyası modelleri el becerisine göre değişmektedir. Sık ve ince oyayı yapamayanlar için geniş halkalı ve sarmal olarak hazırlanmış geniş batmalı iğne oyası örnekleri bulunmaktadır. Zincirli ve geniş batmalar ile sık ve ince iğne oyası örme zorluğu biraz daha kolay hale getirilmiştir. Sık ve geniş örgüler için farklı ve çeşitli oya modelleri mevcuttur. El becerisine göre hangi modelin örüme yatkın olduğu belirlenerek iğne örgülerine başlanır. Çok tercih edilen iğne oya şekli ise sık batmalı, geniş dolgulu küçük model örnekleridir.

Yazma Kenarı Ve Tülbent Kenarı İçin Size İlham Verecek İğne Oyaları

Sizlere yazma kenarı ve tülbent kenarı iğne oyalarından biraz bahsettik bu bilgilerden sonra görsellerlede sizlere fikir sahibi olmanız için çok güzel ve değişik iğne oyası örneklerini paylaşacağız.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git