Yeni Başlayanlar İçin Tığ İşi Zincir Çekimi Nasıl Yapılır?

Zincir çekmek örgünün temelini oluşturur desek yanılmış olmayız. Tığ işi yapılacak örgüler zincir işlemiyle devam etmektedir. Zincir yapacağınız örgünün ne kadar örüleceğini konusunda da hazırlamanız gereken ana bölümü oluşturmaktadır. Örgü örmeye başlarken de ilk öğrendiğimiz şey zincir çekmek olur genelde. Zincir çekmeyi bilmeyen bir kişi tığ işi yapamaz. Mutlaka zincir çekmeyi öğrenmeniz gerekmektedir.

Peki tığ işi zincir nasıl çekilir ve zincir nasıl yapılır ? Yününüzün kalınlığına göre tığ seçimi yapıyoruz. Sol parmağımızın işaret parmağına ipi dolayarak diğer elimizle ipi küçük bir yuvarlak yaparak tığımızı bu yuvarlağın içinden geçirip ipliğimizi tığımıza dolayarak yuvarlağın içinden tığımızı çıkartıyoruz. Tığımızı yuvarlağın içinden çıkartarak ilk zincirimizi tamamlamış oluyoruz. İlk zinciri yaptığımız için ikinci zincir daha kolay olacaktır.

Tığımızın üzerine iplik doluyoruz. Doladığımız ipliği tığ yardımıyla ilk zincirimizin içinden geçiriyoruz. Böylelikle ikinci zincir  ilmeğini de yapmış oluyoruz. Zincire bu şekilde devam ediyoruz. Bur da önemli olan zincire ilk başlarken halkamızın şeklini kaybetmemek için tutarken biraz sıkı tutarak ilk işlemi tamamlıyoruz. İlk işlemin doğru tamamlanması diğer zincirlerin düzgün olmasını sağlar. Başlangıç aşaması olarak gözükse de diğer işlemlerimiz hep zinciri kullanarak yapıldığından oldukça önemli bir örgüdür.

Tığ İşi Zincir Nasıl Çekilir Videolu Anlatım

Örgüde zincir çekimi işlemine şu şekilde devam ediyoruz ; Zincir kullanarak trabzanlar yapıp farklı modeller oluşturabilirsiniz. Tığ işi örmesi oldukça zevkli olan bir örgü şeklidir. Başlangıç modeli olarak gözükmesine rağmen gittikçe zorlaşan beceri oranı yüksek örgülerin ana desenlerini oluşturmakta da zincir örgüden oldukça fazlaca yararlanacağız.Sizler için hazırladığımız videoyu izleyerek tığ işi zincir nasıl yapılır ve tığ işi zincir çekimini öğrenebilirsiniz.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git