Yeni Havlu Kenarları Ve Havlu Kenarı Modelleri

Çeyiz deyince akıllara bin bir çeşit dantel takımları, iğne oyaları, patikler, havlu kenarı modelleri vb. el emeği göz nuru el işleri gelmektedir. Gelenek ve göreneklerimizde hastaya, hayırlı olsun gidilirken, çeyiz yapılırken ve ev dekorasyonuna meraklı hanımlar arasında en çok tercih edilen el emekleri arasında birbirinden güzel havlu kenarları gelmektedir. Havlu kenarları, renkleri ve modelleri kullanım amaçlarına göre değişiklik göstermektedir.

Hızla geçen yıllar, değişen havlu kenarı modelleri, teknolojinin getirdiği makine ile yapılan hazır kupür ve dantel işleri rengarenk havlu kenarlarının da modasını etkilemektedir. Sizler de elişi havlu kenarı örnekleri bularak kendiniz çeyizlerinize veya gündelik kullanımlarınıza hitap edecek yeni havlu kenarı modelleri yapabilir farklı iğne oyaları ile süsleyebilirsiniz.

Peki ne tarz havlu kenarı örnekleri ve çeşitleri bulunmaktadır biraz da bundan bahsedelim.

Havlu Kenarı Çeşitleri Ve Havlu Kenarı Modelleri Nelerdir ?

Havlu kenarları model ve renklerine göre kullanım alanlarına ayrılmaktadır. Damat havluları, gelin havluları, bebek havluları, çeyiz havluları, sünnet havluları ve misafir havluları… Çeyiz modasına yön veren renk ve modeller son yıllarda yeni bir trend başlatmıştır. Gelin ve damat bohçalarına koyulan kenarları dantel işlemeli havluların köşelerine damat ve gelinin baş harfleri ya da onlar için önemli olan ve yuva kurmaya hazırlanan çiftler için özel bir anlam ifade eden simgeler işlenmektedir.

Damat ve gelin havluları, çeyizlerde, söz, nişan aşamalarında büyük önem taşımaktadır. Gelin ve damat havlularını ön plana çıkaran özelliklerin başında havlu kenarlarına işlenen danteller, iğne oyaları, kupür modelleri gelmektedir. Gelin ve damat havlularını farklı kılan şey ise havlu üzerine işlenen motiflerdir. Damat ve gelin simgeleri, duvak ve papyon motifleri, isimler, tarihler…

Damat ve gelini simgeleyen havlu işlemelerle zenginleştirilir, dantel ve iğne oyası havlu kenarları ile de taçlandırılır. Aynı motifler renkli kurdeleler ile birlikte havlu üzerine işlenebilir. Değişim ve çeyiz modasındaki hızlı ilerlemeler havlu kenarlarındaki renk ve model seçimlerini de etkilemektedir. Renk ve model birlikteliği ile şık, zarif birer dekoratif amaçlı ya da kullanım için yapılan havlular, asıl olarak tığ çekme ve sık bir ilmekle yapılan tırabzanlara dayanan bir sisteme dayanmaktadır.

En Yeni Ve Farklı Oya Modelleri İle Yapılmış Havlu Kenarı Örnekleri

Sizler için yabancı kaynaklardan ve türkçe kaynaklardan derlediğimiz yeni modern iğne oyaları ile süslenmiş muhteşem havlu kenarı örneklerini bir araya getirdik. Seveceğinizi ve oyalarınızda değerlendireceğinizi düşünüyoruz.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git