Yeni Modellerle Değişik Ve Farklı İğne Oyaları Yapılışı

Çok öncelerden yani çok eski zamanlardan beri, sürekli olarak el işleri arasında değişik ve farklı iğne oyaları yeni modellerle işleniyor ve geliştirilmeye devam ediyor. Bu kadar eski zamanlardan beri yapılmaya devam eden bu oyalar, her döneme ait farklı modeller, çeşitli izler biriktirerek günümüze kadar ulaştı. Ne kadar zaman geçerse geçsin, ana iskeleti yani yapılış şeklinde kullanılan metotlar ve teknikler de zamanla değişime uğradı. Yeni iğne oyası modelleri yapılış anlatımlı ve açıklamalı incelendiğinde, sadece iğne kullanarak veya düz olarak işlenmediğini, çeşitli araçlar ve vasıtalar yardımıyla yapılarak farklılık ortaya çıkarıldığını görebilirsiniz.

Çoğu kadınlar, işlerin çabuk yürümesi, bir modeli çabuk yapıp bitirmek için farklı olmaktan kaçınarak düz modeller tercih ediyorlar. Fakat bu modeller zaten çok eskiden beri yapılıyordu. Eğer bir farklılık, değişiklik ve tasarımsal anlamda kaliteli işler yapmak istiyorsanız, her anlamda farklı olmak zorundasınız. Örneğin, yuvarlak bir iğne oyası yapıyorsanız (ki bu yazımızdaki model de tam anlamıyla yazacağımız şekle uyuyor) daire yapıp kenarını dönmekten öte bir şeyler yapmalısınız ki bir farklılık ortaya çıksın.

Yeni modellerle iğne oyaları farklı ve kolay olmalı

Çok farklı olacağım, en güzelini ben yapacağım, benim yaptığım iğne oyaları tasarım harikası olacak diyerek de kendinizi harap etmeyin. Bir model üzerinde çok çalışmanız, o model üzerinde bir çok teknik uygulamanız onu çok güzel yapmaz. Farklılık bu demek değil. Basit ve kolay iğne oyalarını yeni modeller ile işlemek için küçük dokunuşlar size yeter. Siz yeter ki doğru motifleri, doğru adımları ve doğru teknikleri uygulayın. Ortaya çıkacak olan sonuç emin olun sizi tatmin edecek.

değişik ve farklı iğne oyası anlatımı

İğne oyası modellerinin yapılışı da kendisi kadar güzel ve kolay olmalı

Her modelin yapılışı kolay değil. İğne oyası modelleri yapılışı bakımından zaten yeterince zor. Bir de farklı model yaparken kullanılan teknik çok zor olursa işten soğuyabilirsiniz. Bu yüzden, özellikle bu işe yeni başladıysanız eğer, ilk başlarda sizi yormayacak modeller tercih etmelisiniz. Yeni başlamanıza rağmen, görsel olarak farklı örnekler tercih etmek isteyebilirsiniz. İşte bu yazımızdaki iğne oyası modeli yapılışı tam size göre. Normal bir yuvarlak modelin nasıl farklı bir hale geldiğini inceleyebilirsiniz. Kolay iğne oyası modelleri ve örnekleri demişken, iğne oyaları ve iğne oyası kategorilerindeki harika örnekleri incelemeyi unutmayın.

Yeni modelli değişik ve farklı iğne oyası yapılışı

İğne oyası modellerindeki en çok kullanılan motiftir yuvarlak örnek. Çünkü, görüntü olarak güzle bir şekil sunar. Yuvarlak model bu kadar çok işlenince ister istemez sıradan bir hale geliyor. Bu sıradanlığı yok etmek yine sizin elinizde. Yuvarlak modelin üzerine işleyeceğiniz küçük ve şirin motifler, yaptığınız örneği başka bir boyuta taşıyabilir. Aşağıdaki örnek, bu gibi farklılıkları nasıl yapacağınızı size çok açık ve net bir şekilde gösteriyor. Adım adım hem yuvarlak modeli yapmayı, hem de üzerine değişik bir şey işleyip modeli sıradanlıktan kurtarmayı öğrenebileceğiniz bu anlatım sayesinde, çok beğenmediğiniz motifleri de farklılaştırabilirsiniz.

Bazıları, daha doğrusu el işi için yeni yeni modeller incelemeye başlayanlar, iğne oyalarının yalnızca tülbent ve yemeni gibi başörtüsü modellerine işlendiğini zannediyorlar. İğne oyası modellerinin işlenmediği, bu modellerin güzellik katmadığı şey yok diyebiliriz. İğne oyası havlu kenarı modelleri konusundaki örnekler, havlularınız için mükemmel seçenek. Yada daha önce paylaştığımız bir diğer konu olan, kolay havlu kenarları için iğne oyası örnekleri de size harika fikirler verecek. Bu modelleri geliştirmek, daha güzel hale getirip farklılaştırmak sizin elinizde. Her şey hayal gücünüzle sınırlı.

 

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git