Yonca Örgü Modeli Nedir Yonca Örgü Modeli Yapılışı

Hanımların en çok severek yaptığı hobi örgü işleridir. Renk renk çeşit çeşit hem kendilerine hem sevdiklerine örgüler üretmektelerdir. Birbirlerinden model öğrenen kadınlarımız artık internetten ya da sosyal medya üzerinden de modellere kolaylıkla ulaşabilirler.Örgü modelleri arasında belki de en zarif duruşu olan yonca örgü modeli ve yonca örgü tekniğidir. Hem bebek model yapımında hem yetişkin model yapımında yonca model kullanılabilir.

Büzgülü ve delikli bir model olan yonca örgü modeli, görüntüsü itibari ile herkes tarafından beğenilmektedir. Oldukça kolay ve yormayan, yonca örgü örneği çabuk üreyen bir modeldir. Kazaklarda, yeleklerde, bebek battaniyelerinde, bebek hırkalarında kullanılabilir. İpinizin kalınlığına göre şiş tercih etmelisiniz. Bu model tığ işi değil şiş işi ile yapılmaktadır. Açık ya da pastel renklerde ip seçerseniz modeliniz kendini daha iyi gösterecektir.

Tığ İşi Yonca Örgü Modeli Nasıl Örülür Açıklama Ve Videolu Anlatım

Yonca örgü modeli yapılışını anlatmak gerekirse başlangıç olarak ilk ilmek örmeden, ilmeğin önünden alınmaktadır. İp bir kez şişe dolanarak delik yani ajur oluşturulur. Yanındaki 4 ilmeğin her biri düz şekilde örülür. 4. ilmeğin yanında ki ilmek örülmeden alınır ve yanındaki 2 ilmek beraber örülerek eksiltme yapılır. Örmeden alınan ilmek sol şiş ile, beraber örülen 2 ilmeğin üzerinden geçirilmelidir. Bu sürece kadar bakıldıktan sonra modelinizde 2 ajur yani delik, 2 de ortadan kesim olduğunu görürsünüz.

İplik 3. deliği için şişe dolanmalıdır. İplik arkadayken şiş ön taraftan 7 ile 8.ilmeğin arasına batırılır ve iplik arkadan tekrar dolanır. Arkadan dolanan ipliği öne doğru çekerek uzatınız. Uzatılan iplikle 7 ilmeğin ilk 2 ilmeği birlikte örülüp geriye kalan 2 ilmek düz olarak örülmelidir. Sol tarafında bir delik daha oluşmuş olduğunu göreceksiniz. Dönerken tüm ilmekler ters örülerek örneğin bitimine ulaşmış olursunuz.

Yonca örgü modeli yapımını denemek isteyen tüm hanımlara şimdiden kolaylıklar diliyoruz.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git