Yonca Örgü Modelinin Anlatımlı Yapılışı

Hanımların örgü modellerini isimlendirirken doğadan yada etraftaki eşyalardan esinlendiklerini daha önceki yazılarımızda paylaşmıştık. Yonca örgü modeli de bu tarz örgülerden biridir. Doğadan esinlenerek isimlendirilmiş ve oldukça güzel bir örnektir. Yonca her zaman şansın ifadesi olarak kullanılmaktadır. Bu yönden şansı üzerimizde taşımak adına bu örneği kazak, yelek yada bebek örgülerinde kullanabiliriz. Yonca örgü nasıl örülmektedir. Şimdi size yonca örgü modelini açıklayarak anlatacağız.

Model için öncelikle kenardaki ilmek boş örmeden alınır. Kenar ilmeğin yanındaki bir ilmek düz örülür. İplik bir kez dolanır ve ajur oluşması sağlanır ve dört ilmek düz örülür. Bir ilmek örmeden sağ şişe alınır ve yanındaki iki ilmek birlikte kesilir. Örmeden aldığımız ilmek sol şişimiz yardımıyla birlikte örülen iki ilmeğin üzerinden geçirilir. Şimdiye kadar elimizde iki ajur ve iki kesim oldu. Şimdi iplik üçüncü ajur için şişe dolanır ve iplik arkada şiş ile yedi ve sekizinci ilmekler arasına batılır ve ip arkadan şişe dolanır.

Arkadan şişe doladığımız iplik öncen çekilerek uzatılarak sol şişin ucuna takılır uzayan iplikle yedi ilmeğin ilk iki ilmeği birlikte örülür. Yanındaki iki ilmekte birlikte örülerek iki ilmek düz örülür ve beş ilmek kalır. Örneğin arka kısmından örgü ters örülür. Böylelikle yonca modelimiz ortaya çıkmış olur. İşleme aynı uygulamalar yapılarak devam edilir. Örmek istediğiniz örgüye göre örneğinizi büyütebilirsiniz.

Aşağıda yayınlayacağımız videolu anlatım ile yonca örgü modeli  sizler için faydalı olacaktır. Kolay gelsin.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git